Poznawanie Witkacego

"Witkacy" - aut. Anna Żakiewicz - Wydawnictwo Bosz

Album „Witkacy" Anny Żakiewicz, wedle projektu graficznego Lecha Majewskiego, prezentuje twórczość Stanisława I. Witkiewicza, jednego z najbardziej nowatorskich i niezwykłych polskich artystów – malarza - pejzażysty, rysownika - portrecisty, twórcy - fantazyjnych abstrakcji, dramatopisarza, prozaika i teoretyka sztuki.

Zdobi go na okładce zrobiony pastelami portret pięknej kobiety - to Jadwiga Witkiewiczowa, żona artysty, którą niezmiernie kochał i niemiłosiernie zdradzał. Znosiła to z taktem trudnym czasem do zrozumienia. Wspierała Witkacego materialnie i duchowo, reprezentowała interesy wobec wydawców i właścicieli galerii, przepisywała i wnikliwie czytała utwory.

To do niej Witkacy pisywał najczulsze listy, które wyniosła w torebce z płonącej, powstańczej Warszawy w 1944 roku. Po wojnie szukała trwałego miejsca dla dzieł męża. Nikt nie reflektował. W końcu pochylił się nad Witkacym Słupsk, w którym artysta związany z Warszawą i Zakopanem nigdy nie był i o jego istnieniu nie wiedział, organizując muzeum imieniem Witkacego do dziś istniejące.

Żakiewicz, która jako historyk sztuki od lat specjalizuje się w Witkacym, czego pokłosie stanowi ponad sto publikacji i scenariusze wystaw m.in w Barcelonie i Petersburgu, dzieli twórczość Witkacego na kilka okresów co ułatwia wędrówkę po świecie wyobraźni artysty.

Oglądamy wspaniale prezentowane z wykorzystaniem najnowszych technik portrety, autoportrety, pejzaże i szkice. Także fotografie. Witkacy był świetnym fotografem. W tym charakterze uczestniczył w jednej z wypraw swego przyjaciela, słynnego etnografa i badacza kultur Bronisława Malinowskiego. Dotarł tylko na Cejlon, ale przywożąc stamtąd wspaniałe fotografie. Te w albumie, który tekstowo ma wersję polską i angielską, dotyczą Zakopanego z wczesnych lat Witkacego.

„Witkacy", to urzekająca formą nieszablonowa publikacja o nietuzinkowym artyście, po którą jeśli sięgniemy przekonamy się jak czyta się tekst łatwo i z rosnącym zainteresowaniem, a estetyczne, piękne reprodukcje ogląda z zaciekawieniem i przyjemnością.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
18 maja 2020
Książki
Witkacy

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...