Pozornie - komedia społeczna

"Albert Herring" - aut. Benjamin Britten - reż. Karolina Sofulak - Teatr Wielki w Poznaniu

„Albert Herring" – trzecia opera w dorobku Benjamina Brittena, niemal dokładnie po 75 lat po światowej premierze pojawi się po raz pierwszy w repertuarze Teatru Wielkiego w Poznaniu, na scenie Auli Artis.

Utwór opowiada historię Alberta, który – podobnie, jak inni bohaterowie oper Brittena – musi zmierzyć się z opresyjnym światem. Wrażliwość kontra wszechobecna dulszczyzna, obnażenie mentalnej zaściankowości i wynikającej z niej potrzeby narzucania innym „właściwego" sposoby życia/bycia.

Lekka komedia społeczna, ale tylko z pozoru, bo w tej historii znajdziemy głębszy sens, drugie, trzecie dno. Muzyka Brittena, dziś bardziej klasyczna niż współczesna, niesie opowieść niezwykle aktualną – to, co wydarzyło się w Loxford, ciągle (niestety!) może mieć miejsce pod każdą szerokością geograficzną. Reżyserii spektaklu podjęła się Karolina Sofulak, młoda, bardzo ceniona realizatorka.

Po brawurowej inscenizacji „Rycerskości wieśniaczej" dla Opera North jest coraz częściej zapraszana do Polski, gdzie do pracy wybiera tytuły rzadko goszczące na rodzimych scenach. I tak jest tym razem.

Dla Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotowanie „Alberta Herringa" jest szczególne nie tylko dlatego, że tytuł po raz pierwszy pojawi się w repertuarze. Powodem, dla którego premiera jest dla nas ważna jest również to, że dzięki programowi OPERA HELPS U, zainicjowanemu przez Stowarzyszenie Kulturalne „Pegaz" we współpracy z naszym Teatrem (więcej na stronie:
https://opera.poznan.pl/pl/opera-helps-u-program-wsparcia-dla-ludzi-teatru-z-ukrainy), w jej realizację włączyli się artyści z Ukrainy: Eugene Lavrenchuk (reżyser współpracujący) i Iryna Ushanova-Rudko (wystąpi w partii Cis). Niezwykle istotnym jest dla nas także fakt, iż przy okazji ostatniej premiery w tym sezonie zorganizowaliśmy konkurs na plakat, skierowany do studentów i studentek Akademii Sztuk Pięknych. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac wybrana została propozycja Radosława Cabaja – dowcipna, zwracająca uwagę, łapiąca ducha czasów i komentująca rzeczywistość (plakat w załączeniu).

Będziemy zaszczyceni, jeśli znajdą Państwo czas na udział w wydarzeniu wieńczącym sezon artystyczny 2021/2022. Będę zobowiązana za odpowiedź, kogo z Państwa będziemy gościć na premierze 24 czerwca o godz. 19:00 lub na spektaklu 26 czerwca o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy!

Informacje dot. spektakli na stronie: https://opera.poznan.pl/pl/albert-herring

Anna Czajkowska-Zimnicka
Teatr Wielki w Poznaniu
15 czerwca 2022
Portrety
Karolina Sofulak

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia