Pozory nadmiernej powagi

5 lutego Teatr Powszechny w Łodzi zagra spektakl „Tańczący z gwiazdami" na 15. Katowickim Karnawale Komedii.

W programie Festiwalu znalazły się między innymi spektakle z warszawskiego Och Teatru, Teatru Nowego Proxima w Krakowie czy łódzkiego Teatru Jaracza. Sztuka napisana i wyreżyserowana przez Michała Walczaka zostanie zaprezentowana na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.

Prapremiera „Tańczącego z gwiazdami" odbyła się w maju ubiegłego roku na Małej Scenie Teatru Powszechnego. Kilka miesięcy później spektakl prezentowany był podczas 48. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych.

Spektakl powstał z inspiracji postacią Bohdana Gadomskiego – barwnego i kontrowersyjnego łódzkiego dziennikarza. „Tańczący z gwiazdami" w interpretacji Michała Walczaka (twórcy słynnego „Pożaru w burdelu") to komediowa wariacja na temat musicalu i teatru w czasie pandemii.

Redaktor Gadomski wraz z Bubu Mon Cheri zapraszają nas do błyszczącego, złoto-diamentowego i kontrowersyjnego świata, w którym (w ekstremalnie trudnych dla artystów pandemicznych okolicznościach) powstaje benefis z udziałem gwiazd: Violetty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Ewy Demarczyk. To świat show-biznesu wraz z jego blaskami i cieniami. W interpretacji Michała Walczaka jest to świat kampowy, przekorny, autoironiczny - przypominający, że jedynie zdrowy dystans do rzeczywistości pozwala nam „nie zwariować". Przejaskrawione postaci żonglują konwencjami, śmiejąc się z innych, ale także z samych siebie. „Farma Deziluzji" (ośrodek terapii dla artystów scenicznych) za cel stawia sobie pozbycie się złudzeń i hipokryzji.

Bo być może tylko w ten sposób, "przekłuwając" pozory nadmiernej powagi, możemy ponownie odnaleźć szczęście?

Miłosz Słota
Materiał Teatru
5 lutego 2022
Portrety
Michał Walczak

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...