Pracowite lato

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Tegoroczne wakacje będą bardzo pracowite dla Teatru Wybrzeże. Oprócz spektakli na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim, zarówno w lipcu, jak i sierpniu, grane są repertuarowe spektakle na Dużej Scenie i Scenie Kameralnej oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

W sobotę 4 lipca ruszyła Scena Letnia Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim, dzięki której raz w tygodniu, przez niemal całe wakacje, oglądać można spektakle Teatru Wybrzeże za darmo. Tego lata Wybrzeże przygotowuje również dwie premiery, a większa część zespołu aktorskiego ponad 30 razy zagra w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Scena Letnia Teatru Wybrzeże działa od 2009 roku, od samego początku w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej w Pruszczu Gdańskim. Tam właśnie, raz w tygodniu w soboty od 4 lipca do 22 sierpnia o godz. 21, pokazywane są spektakle Teatru Wybrzeże. W plenerze w Pruszczu Gdańskim zobaczyć będzie można siedem tytułów Teatru Wybrzeże, głównie o charakterze komediowym.

- Zagramy na Scenie Letniej jeden nowy tytuł - "Murzyna warszawskiego" Antoniego Słonimskiego, na którego premierę zapraszamy 18 lipca, oraz siedem nieco starszych tytułów. Większość z nich już gościło w Pruszczu Gdańskim, niektóre wielokrotnie, ale stale cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

Od kilku lat, przy wsparciu finansowym miasta Pruszcz Gdański, Wybrzeże przygotowuje letnią premierę. Prezentowana jest na Scenie Letniej i trafia później na stałe do repertuaru Teatru Wybrzeże. W tym roku w ten sposób powstaje wspomniany Murzyn warszawski, wyreżyserowany przez Adama Orzechowskiego. Będzie to pierwsza powojenna inscenizacja popularnej w międzywojniu komedii Antoniego Słonimskiego. Jej głównym bohaterem jest Żyd Konrad Hertman vel Hertmański, który choruje na "polskość". Bohater marzy o polskich orderach, zabiega o względy polskich elit, tworzy dzieło sławiące męskie rymy w "Bogurodzicy", pragnie wydać córkę za urzędnika polskiego MSZ-u, a swą księgarnię przyozdabia pasami słuckimi. Spektakl pokazany zostanie w Pruszczu Gdańskim dwukrotnie - 18 lipca i 22 sierpnia.

Poza nim na Scenie Letniej zobaczyć można "Akt równoległy" (4 lipca), "Skrzynk@pandory" (11 lipca), "Tajemnicza Irma Vep" (25 lipca), "Willkommen w Zoppotach" (1 sierpnia), "Seans" (8 sierpnia) i "Wielka improwizacja" (15 sierpnia). Ale to nie koniec atrakcji. W tym roku w każdą niedzielę od 5 lipca do 23 sierpnia aktorzy Teatru Wybrzeże występować będą także dla dzieci, ponieważ na Scenę Letnią przeniesione zostaną Lekcje niegrzeczności, czyli performatywne czytania bajek, przygotowywane przez Michała Derlatkę raz na miesiącu.

- Tradycją Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim były pokazywane w niedzielę bajki i inne propozycje dla młodego widza. W tym roku poproszono nas o przeprowadzenie w niedzielne popołudnia cieszących się na naszych scenach wielkim powodzeniem "Lekcji niegrzeczności". Wierzymy, że siedem spotkań z naszymi inscenizowanymi czytaniami bajek przypadnie publiczności do gustu podobnie jak pokazy Sceny Letniej - dodaje dyrektor Teatru Wybrzeże.

Lekcje niegrzeczności przypomną zarówno te najstarsze odsłony cyklu ("Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności" - 12 lipca; "Opowieści z ulicy Broca" - 19 lipca, "Emil ze Smalandii" - 26 lipca, "O dwóch takich co ukradli księżyc" - 9 sierpnia) oraz znacznie nowsze 11-13 ("Czerwony Kapturek" - 5 lipca; "Sposób na Alcybiadesa" - 2 sierpnia oraz "Kopciuszek (bajka obuwnicza)" - 16 sierpnia). Wszystkie pokazywane będą w Pruszczu Gdańskim o godzinie 14.

Aktorzy Teatru Wybrzeże mają przed sobą bardzo pracowite wakacje. Oprócz gry na Scenie Letniej, zarówno w lipcu, jak i sierpniu, grane są repertuarowe spektakle na Dużej Scenie i Scenie Kameralnej. Zdecydowana większość zespołu występuje również w koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże - "Wesołe kumoszki z Windsoru", spektaklu pokazywanego tego lata w Teatrze Szekspirowskim ponad 30 razy.

Oprócz wspomnianej premiery "Murzyna warszawskiego" (premiera na Scenie Kameralnej 17 lipca, premiera na Scenie Letniej 18 lipca) przygotowany zostanie także "Faraon" Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy. Tekst zostanie odczytany jako powieść polityczna, gdzie kluczowa jest rozgrywka między młodym faraonem Ramzesem i starym, potężnym kapłanem Herhorem. Zetrą się ze sobą młodość z doświadczeniem, brawura i pęd do reform z cierpliwością i tradycją, porządek świecki z porządkiem religijnym. Premiera spektaklu 21 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wstęp na wszystkie wydarzenia Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim jest wolny. Bilety na spektakle na pozostałych scenach Teatru Wybrzeże kosztują 30-50 zł (normalne) oraz 20-40 zł (ulgowe).

Łukasz Rudzińsk
www.trojmiasto.pl
4 lipca 2015

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia