Pracowite wakacje Teatru Chorea

sezon wakacyjny w teatrze Chorea w Łodzi

Już od 11 sierpnia pod okiem Teatru Chorea ruszają w Fabryce Sztuki w Łodzi warsztaty "Lato w teatrze", a w ciągu kilku tygodni rozpocznie się realizacja wartego ponad 500 tys. zł Oratorium Dance Project 2011

Obydwa projekty skierowane są do kreatywnych młodych ludzi, którzy spędzają wakacje w mieście. Wyselekcjonowani podczas warsztatów organizowanych od marca w różnych środowiskach (gimnazjach, świetlicach środowiskowych, ogniskach wychowawczych), pracować będą nad antycznymi pieśniami i dramatem we współczesnych rapowo-rockowych aranżacjach. Efektem pracy będą dwa koncerty 23 i 24 sierpnia w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych i w Willi Grohmana.

- To nowy etap naszych działań, rozwinięcie tego, co robiliśmy - mówi Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser, założyciel Stowarzyszenia Teatralnego Chorea.

W międzynarodowym Oratorium Dance Project na scenie Teatru Wielkiego 9 i 10 grudnia z towarzyszeniem orkiestry i chóru Filharmonii Łódzkiej wystąpi około stuosobowa grupa młodzieży. Widowisko będzie efektem dwumiesięcznej pracy z amerykańskim choreografem Robertem Haydenem, związanym z Ultimo Vez, jednym z najsłynniejszych teatrów nowoczesnego ruchu i tańca.

- Do pracy z Choreą przyciągnęła mnie możliwość wspólnego działania z ludźmi, którzy do tej pory nie zajmowali się sztuką - mówi Hayden. - Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie będzie przebiegała praca. Nie mamy przygotowanego "gotowca". To bardzo żywy proces. Kreatywność wszystkich ludzi zaangażowanych jest najważniejsza.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansuje projekt kwotą 200 tys. zł, Urząd Miasta Łodzi 35 tys., Instytut Muzyki i Tańca 30 tys., Polska Grupa Energetyczna 10 tys., Narodowym Centrum Kultury zadeklarowało 15 tys. zł.

We wrześniu Chorea poprowadzi w Mińsku warsztaty teatralne, zaś 13 października i między 18 a 21 grudnia w prestiżowym Centrum Meyerholda w Moskwie pokaże spektakl "Po Ptakach".

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
11 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...