Pracowity sierpień Gliwickiego Teatru Muzycznego

Nie tylko w Kudowie

Choć lipiec i sierpień kojarzą się widzom teatralnym jako miesiące wakacyjne, w Gliwickim Teatrze Muzycznym praca wre. Jego zespół podróżuje po Polsce z przedstawieniami gościnnymi, a jednocześnie na jego scenie uwija się jak w ukropie castingowa obsada wrześniowej premiery "High School Musical".

GTM przede wszystkim, jak co roku uczestniczy w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, którego dyrektorem jest Bogusław Kaczyński. W ubiegłym tygodniu (11 i 12 sierpnia br.) pokazał tam dwie operetki – „Księżniczkę czardasza” Emmericha Kálmána oraz „Ptasznika z Tyrolu” Karla Zellera – a już w środę i piątek (19 i 21 sierpnia br.) zaprezentuje w tamtejszej Pijalni Głównej musical „Hello, Dolly!” Jerry’ego Hermana i kolejną operetkę, „Orfeusza w piekle” Jacquesa Offenbacha. Jeśli dodać do tego, że związani z GTM artyści występują w licznych festiwalowych galach, okaże się, że gliwicka scena jest prawdziwym bohaterem tegorocznej edycji największego polskiego letniego przeglądu operowego i operetkowego.

W sobotę 22 sierpnia orkiestra GTM wystąpi na gali jubileuszowej z okazji 25-lecia pracy artystycznej Aleksandra Teligi w ramach cieszyńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. 

Z kolei w poniedziałek 24 sierpnia gliwiccy tancerze w warszawskim Centralnym Basenie Artystycznym pokażą projekt undergruntowy „Chodnik 05” w reżyserii i z choreografią Jarosława Stańka. Wystąpią w ramach projektu „Polska scena tańca / Przegląd”, którego celem jest prezentacja najciekawszych teatrów tańca współczesnego z całej Polski. Obok GTM w CBA wystąpią bądź wystąpili w tym roku m.in. Kielecki Teatr Tańca, Teatr Nowy z Łodzi/Nowe Dada Leszka Bzdyla, grupy związane z tanecznym „zagłębiem” przy poznańskim Starym Browarze, prowokacyjny Teatr Patrz Mi Na Usta z Sopotu.

W samych Gliwicach teatr zainauguruje sezon już 1 września koncertem Kwartetu Śląskiego w Ruinach Teatru Miejskiego z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 11 września w siedzibie GTM przy Nowym Świecie odbędzie się widowisko „Europa moich marzeń” z udziałem Grażyny Brodzińskiej, a tydzień później – polska prapremiera "High School Musical" w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.

(-)
Materiały Teatru
20 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia