Prapremiera Dorsta dla dzieci

"Król Zofius i ..." - reż. P. Nosalek - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Prapremierę spektaklu pt. "Król Zofius i cudowna kura" niemieckiego dramaturga Tankreda Dorsta przygotował szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga". Dorstowi poświęcono również panel naukowo-dyskusyjny, przybliżający twórczość tego niezwykle cenionego w Niemczech a mało znanego w Polsce autora

Spektakl "Król Zofius i cudowna kura" wyreżyserował Czech Petr Nosalek - jeden z najbardziej utytułowanych twórców teatru dla dzieci. Reżyserował on już dwie sztuki do tekstów Dorsta i wprowadził twórczość dla dzieci tego pisarza do Polski. 

"Król Zofius" został specjalnie przetłumaczony z niemieckiego na zamówienie szczecińskiej "Pleciugi".

- Głównym tematem sztuki jest egocentryzm człowieka, który nikogo nie słucha, nawet swojej córki, otacza się przedmiotami i staje się przez to samotny - tak Nosalek wyjaśnił przesłanie utworu na konferencji prasowej w Szczecinie.

Sztuka opowiada historie Rozalindy i jej ojca - króla. Dziewczynka przygarnia czarodziejską kurę, ale ojciec jej nie akceptuje, bo obawia się, że gdakaniem może zakłócić jego mowę tronową. - Ten król, to może być współczesny polityk, zapatrzony w siebie, nie słuchający nikogo - przez co wiele może stracić - stwierdził Nosalek.

Autorem scenografii jest Pavel Hubićka - czeski scenograf od lat współpracujący z polskimi teatrami, uznawany za jednego z najciekawszych młodych scenografów.

Tankred Dorst to niemiecki dramatopisarz, reżyser, tłumacz, autor scenariuszy filmowych, wieloletni dyrektor Bonnier Biennale a obecnie Neue Stucke aus Europa w Wiesbaden. Jest jednym z najczęściej pojawiających się na scenach niemieckich autorów. Tworzy dla dorosłych i dzieci. Jest autorem takich sztuk jak: "Ja Feuerbach", "Fernando Krapp napisał do mnie ten list", "Mamut", "Pustynia".

Dorst jest stosunkowo mało znany w Polsce, dlatego "Pleciuga" wraz z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego przybliży jego twórczość podczas panelu naukowo-dyskusyjnego.

Prapremiera "Króla Zofiusa i cudownej kury" odbędzie się 28 maja w szczecińskim Teatrze Lalek "Pleciuga".

(-)
PAP
27 maja 2011

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia