Prapremiera i promocja książki

„Tkaczka chmur" – aut. Katarzyna Jackowska-Enemuo - Wydawnictwa Albus Iwony Wierzby

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum kończą się próby przedstawienia „Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach" w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory, scenografii Jana Głąba, z muzyką Katarzyny Bem.

Przedpremierowe spektakle znalazły się na afiszu już w czwartek i piątek, natomiast na sobotę 15 stycznia o godz. 17.00 zaplanowano uroczystą prapremierę.

Przy tej okazji w teatralnym foyer przewidziana jest również promocja książki „Tkaczka chmur" z udziałem autorki Katarzyny Jackowskiej-Enemuo – która będzie podpisywać egzemplarze przed przedstawieniem i po jego zakończeniu – oraz właścicielki Wydawnictwa Albus Iwony Wierzby.

Katarzyna Jackowska-Enemuo (ur. w 1978) – antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach – artystycznym i społecznym. Prowadzi warsztaty, występuje na festiwalach i w opłotkach. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z "Projektem Migawki" tworzy opowieści i spektakle w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym.

Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) pt. "Między Światem a Zaświatem".

W 2019 roku Katarzyna Jackowska-Enemuo nagle straciła jedenastoletnią córkę, Naomi. Mierząc się z żałobą stworzyła projekt "Nieuchronne", stanowiący twórczą odpowiedź na śmierć dziecka, na który składają się piosenki oraz baśń "Tkaczka chmur".

Towarzyszy w dorastaniu synowi i uczy się żyć z córką, która jest po drugiej stronie życia. Uwielbia słuchać świata i przyglądać mu się z nieoczywistych perspektyw, chociaż czasem nic nie rozumie. Ale to nie szkodzi. (informacja Wydawnictwa Albus)

Renata Chudecka
Materiał Teatru
14 stycznia 2022
Książki
Tkaczka chmur
Portrety
Katarzyna Hora

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia