Prapremiera Jakuba Krofty w Teatrze Ateneum

"Ława przysięgłych" - reż. Jakub Krofta - Teatr Ateneum w Warszawie

Ze Sceny 20 warszawskiego Teatru Ateneum 19 grudnia transmitowana będzie online polska prapremiera "Ławy przysięgłych" Ivana Klimy w reżyserii Jakuba Krofty. W spektaklu występują, m.in.: Maria Ciunelis, Przemysław Bluszcz, Janusz Łagodziński, Magdalena Schejbal i Grzegorz Damięcki.

Jak poinformowała PAP specjalistka ds. PR teatru Marzena Dąbrowska, kilkakrotnie przekładana polska prapremiera "Ławy przysięgłych" odbędzie się online 19 grudnia i dostępna będzie na vod.teatrateneum.pl.

"Twórcy przedstawienia Ława przysięgłych długo czekają na pokazanie efektów swoich prac widzom. Termin premiery był już przesuwany ze względu na skalę pandemii i rządowe obostrzenia" - przypomniała w przesłanej informacji.

Polską prapremierę sztuki Ivana Klimy przygotowują jego rodacy - czeski reżyser Jakub Krofta (dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek) i scenograf Jan Stepanek.

"Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi - od sklepikarki po fryzjera - ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt niemający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu" - czytamy o spektaklu na stronie Teatru Ateneum.

Jak przypomniano, ta czarna komedia napisana została w latach 60. XX w. przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga. "Była niecenzuralna, bo demaskowała niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne" - wyjaśniono.

"Dla mnie ta sztuka była odkryciem. Mimo tego, że powstała kilkadziesiąt lat temu jest przygnębiająco aktualna. To jest bardzo, bardzo czarna komedia, bliżej jej nawet do horroru, do dramatu absurdalnego w stylu Havla, Becketta lub Ionesco" - powiedział o sztuce Klimy reżyser przedstawienia, cytowany w przesłanej informacji.

"Wydawać by się mogło, że jej głównym tematem jest proces sądowy, ale moim zdaniem jest to historia o szukaniu granicy wytrzymałości człowieka - ile jest w stanie znieść, na ile lęk i strach kieruje jego życiem" - podkreślił Krofta.

Autorem przekładu jest Janusz Anderman. Scenografię zaprojektował Jan Stepanek.

Występują: Maria Ciunelis (Przewodnicząca), Przemysław Bluszcz (Prokurator), Tomasz Kozłowicz (Obrońca), Janusz Łagodziński (Powrócony), Magdalena Schejbal (Bizneswomen), Grzegorz Damięcki (Lobbysta), Dorota Nowakowska (Sklepikarka), Bartłomiej Nowosielski (Fryzjer) i Tadeusz Borowski (Dowódca).

Prapremiera - 19 grudnia o godz. 19 na platformie VOD Teatru Ateneum.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
17 grudnia 2020
Portrety
Jakub Krofta

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...