Prapremiera na styczeń

"I będą święta" - reż: Piotr Ratajczak - Teatr Konsekwentny

Na rozpoczęcie roku 2012 Teatr Konsekwentny zaprasza na kolejną premierę. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Piotra Ratajczaja i Agnieszkę Przepiórską, którzy zmierzyli się z tekstem Piotra Rowickiego. "I będą święta" - prapremiera 8 stycznia

Zmierzyli się nie tylko ze świetnie napisanym, dynamicznym i głębokim dramatem, ale także z aktualnym i kontrowersyjnym tematem.

"I będą święta"- to inspirowany reportażami i prasowymi wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża - osoby publicznej i powszechnie szanowanej staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą - próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu, i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło.

Obserwujemy różne stadia konfrontacji z osobistym doświadczeniem śmierci kogoś bliskiego: skrajne emocje i próby zracjonalizowania tragedii, spotkania ze specjalistami "od radzenia sobie z traumą" i próby kontynuowania odpowiedzialnego życia rodzinnego w domu. Jaki nadać sens swojemu życiu? Jak poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością medialną i polityczną która domaga się upublicznienia swojej tragedii i grania społecznej roli "wdowy"?

Śmierć bliskiej osoby może stać się też buntem przeciwko swojemu dotychczasowemu życiu, swojej społecznej roli, szansą na nowe życie, na próbę przewartościowania swojego świata. Bolesnym wyzwoleniem.

(-)
Materiały Teatru
3 stycznia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...