Prapremiera w Radomiu

"Jednoręki ze Spokane" - reż. Katarzyna Deszcz - Teatr Powszechny w Radomiu

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego zaprasza na polską prapremierę najnowszej sztuki tego kontrowersyjnego autora - "Jednoręki ze Spokane"

Fabuła dramatu jest na pozór prosta i z lekka idiotyczna. Akcja rozgrywa się w małym, odciętym od świata hotelu przy jednej z amerykańskich autostrad. Tu poznajemy czwórkę bohaterów: jednorękiego Carmichaela, nieco dziwnego recepcjonistę Toby’ego i parę młodych handlarzy marihuany. Carmichael od 27 lat obsesyjnie szuka swojej utraconej w młodości lewej ręki. Do czego potrzebna mu ta ręka - nie wiadomo… Wiadomo jednak, że zrobi wszystko, by ją odzyskać… Czy mu się to uda?

Jak poprzednie dramaty McDonagha, tak i ten tekst wymyka się prostym klasyfikacjom. Jest w nim i czarny humor, i groteska, i świetnie skonstruowany, gęsty dramat psychologiczny. Niektórzy dopatrują się w nim podobieństwa do klimatów rodem z Miasteczka Twin Peaks czy filmów braci Coen. 

Jednoręki ze Spokane jest błyskotliwie napisaną sztuką o ludziach pogubionych, pokaleczonych - i psychicznie, i fizycznie. To opowieść o tym, że każdy z nas szuka sposobu na życie, celu, który - choć czasem nierealny – może stanowić napęd do działania i cały sens istnienia. McDonagh inteligentnie, celnie i boleśnie stawia przy tym pytania dotyczące granic normalności i patologii.
Przewrotna, trzymająca w napięciu akcja, mnóstwo czarnego humoru plus cztery popisowe aktorskie role… I jeszcze coś: przydadzą się Państwu mocne nerwy, bo na scenie będzie się działo!
Nie uprzedzając faktów, zapewniamy tylko, że na pewno nie będziecie się nudzić!

Zapraszamy bardzo serdecznie!

Anna Kulpa
Materiały Teatru
30 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...