Prapremierowo w Śląskim

"Inteligenci" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

Prapremiera sztuki Marka Modzelewskiego a odbędzie się w piątek na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

- To tekst, który trafia w punkt. Opowiada o współczesnej polskiej inteligencji, z którą trochę nie wiadomo, co się dzisiaj dzieje. Czy ona jest w jakiejś awangardzie, czy się okopała, schowała głowę w piasek? - zastanawiał się w czwartek w rozmowie z PAP Robert Talarczyk.

- Czy to jest spektakl antylewacki, który bije w inteligencję, który ją obnaża, czy też jakiś moralitet, który opowiada o tym, że powinniśmy się zebrać jako inteligencja do kupy i spróbować coś z tą rzeczywistością zrobić? Jak to odbierze publiczność - czy jako tragikomedię o inteligenckiej rodzinie, czy jak jakieś lustro podstawione nam wszystkim, żebyśmy się przejrzeli i doszli do jakichś wniosków - nie mam zielonego pojęcia - dodał reżyser.

Spektakl powstaje w koprodukcji z katowickim Teatrem Korez, z aktorskim udziałem jego dyrektora Mirosława Neinerta. Wystąpią też: Katarzyna Brzoska, Violetta Smolińska i Paweł Kruszelnicki.

"Inteligenci" to najnowsza sztuka Marka Modzelewskiego - scenarzysty, dramaturga i lekarza, autora takich tekstów jak "Koronacja", "All Inclusive" czy "Szwedzki stół".

Anna Gumułka
Kurier PAP
8 lutego 2019
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia