Prapremierowy Radom

"Eldorado" - reż. Janusz Łagodziński - Teatr Powszechny w Radomiu

Kolejna polska prapremiera na scenie kameralnej Teatru Powszechnego. Prawdziwa gratka dla widzów, którzy poszukują w teatrze refleksji i rozmowy na ważne tematy.

Nowa sztuka uznanego niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga jest mistrzowsko nakreślonym, syntetycznym obrazem współczesnego świata – panujących w nim bezwzględnych reguł, krwiożerczego wyścigu szczurów, wszechobecnego kultu i dominacji pieniądza. „Eldorado” to także perfekcyjnie naszkicowany portret miotających się w nim ludzi – pozbawionych prawa do chwili słabości…

Główny bohater, Anton pracuje w branży nieruchomości. Chcąc sprostać oczekiwaniom swojej żony, znerwicowanej niezrealizowanej pianistki Thekli, postanawia kupić dom. Fałszuje podpis swojego szefa. Wkrótce oszustwo wychodzi na jaw, a życie Antona diametralnie się zmienia… Z każdym kolejnym dniem pętla kłamstw zaczyna mu się coraz bardziej zaciskać wokół szyi. Mayenburg przygląda się dramatycznej walce Antona o zachowanie stereotypowego wizerunku "prawdziwego mężczyzny", jego powolnemu spadaniu w lawinie kłamstw i pozorów.

Głęboka, niejednoznaczna, znakomicie napisana sztuka o życiu w świecie owładniętym przez stereotypy, z którymi nie zawsze potrafimy się zmierzyć. Tekst, dotykający bolesnych i bardzo współczesnych spraw. Świetnie zarysowane postaci. Poruszające aktorskie role. Polecamy!

Anna Kulpa
Materiały Teatru
7 grudnia 2011

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia