Prawdziwa gratka dla poszukujących refleksji

"Eldorado" - reż. Janusz Łagodziński - Teatr Powszechny w Radomiu

W "Eldorado" Mayenburg po mistrzowsku kreśli wizerunek współczesnego świata. Nie jest to obraz nachalnie realistyczny, raczej synteza otaczających nas niebezpieczeństw, wojen, krwiożerczego kapitalizmu, dominacji pieniądza.

Takie jest tło wydarzeń. Na pierwszym planie jest człowiek, świetnie zarysowane postaci i relacje między nimi. To przede wszystkim Anton, wykreowany na macho, mężczyzna, który podoła wszelkim trudnościom. Thekla - jego żona, znerwicowana, niezrealizowana pianistka i Greta, jej dominująca, nieprzyzwoicie bogata matka.

Mayenburg przygląda się dramatycznej walce Antona o zachowanie stereotypowego wizerunku "prawdziwego mężczyzny", jego spadanie w lawinie kłamstw i pozorów. Mimo, że bohater nie jest postacią kryształową, budzi nasze współczucie, bo dostrzegamy w nim nasze codzienne borykanie się z rozpędzonym, zwariowanym, współczesnym światem.

Marius von Mayenburg (ur. 1972 w Monachium ), niemiecki dramatopisarz, tłumacz.
W 1994 rozpoczął studia w Hochschule der Künste w Berlinie. Jego pierwsza sztuka „Haarmann” została po raz pierwszy zrealizowana w 1996 roku na scenie Deutsches Theater w Berlinie. Przełomem w jego karierze był dramat "Feuergesicht" (Ogień w głowie), napisany w 1997 roku. Po premierze został okrzyknięty jednym z najciekawszych niemieckich dramatopisarzy młodego pokolenia.

Dla widzów, którzy poszukują w teatrze refleksji to prawdziwa gratka.

Oprac. KR
Materiały Teatru
5 grudnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...