Prawdziwa historia Anny Göldi

"Polowanie na czarownice" - reż. Cathy Marston - Opera na Zamku w Szczecinie

16 kwietnia w szczecińskiej Operze na Zamku odbędzie się premiera baletu „Polowanie na czarownice" według choreografii Cathy Marston, na co dzień współpracującej z Royal Opera House w Londynie.

Spektakl stanowi hybrydę teatru tańca i teatru dramatycznego. Inspirację dla baletu „Polowanie na czarownice" stanowi prawdziwa historia Anny Göldi – służącej poddanej brutalnym torturom i straconej w Szwajcarii w 1782 r. za próbę zabójstwa, pośród zarzutów o uprawianie czarów.

Oprawę muzyczną spektaklu stanowi kolaż muzyki barokowej, a badaniu tematów winy, niewinności oraz odgrzebywania wspomnień służą wielowarstwowe choreografia i tekst. Występuje 1 aktorka, 15 tancerzy baletu oraz orkiestra Opery na Zamku.

Annamiggeli Tschudi zmarła w 1810 r., prawdopodobnie w polskiej części Ukrainy, z dala od rodzinnej miejscowości Glarus w Szwajcarii, gdzie cieszyła się niecodzienną sławą: gdy miała osiem lat, zatrudniona w jej domu rodzinnym pokojówka Anna Göldi rzekomo rzuciła na nią urok. Gdy pewnego dnia w jej szklance z mlekiem znaleziono igły i gwoździe uznano, że Göldi włożyła je tam w złym zamiarze. Göldi natychmiast odprawiono, jednakże wkrótce Annamiggeli zaczęła wymiotować igłami i kuleć.

W przekonaniu, że Göldi użyła czarów, aby w ten sposób zemścić się, wysłano za nią grupę poszukiwawczą, sprowadzono z powrotem do Glarus i zmuszono do „uleczenia" Annamiggeli – czym dowiodła ona swojej winy. Rzeczywiście, u Annamiggeli doszło do pewnej poprawy zdrowia, a Göldi w następstwie tego poddano torturom i stracono.

Kto jest winny a kto nie w tej straszliwej historii? Kto zgrzeszył przeciwko komu? Czy „żywi" mają prawo osądzać zmarłych?

(-)
Materiały Teatru
9 kwietnia 2016
Portrety
Cathy Marston

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...