Prawie 50 polskich miast "Dotknie Teatru"

impreza odbędzie się w dniach 27 marca - 3 kwietnia

Tegoroczna edycja "Dotknij Teatru", przypadająca w rocznicę 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, odbędzie się w dniach 27 marca - 3 kwietnia. Orędzie adresowane do teatrów na całym świecie przygotował Krzysztof Warlikowski.

Wystawy lalek i masek teatralnych, przechadzki teatralne, czytanie bajek przez aktorów, pokazy charakteryzacji teatralnej, warsztaty rodzinne, spotkania z twórcami, premiery spektakli, musicale - to tylko niektóre z atrakcji, jakie w tym roku teatry z blisko 50 polskich miast przygotowały dla swoich widzów na Międzynarodowy Dzień Teatru.

"Dotknij Teatru" to ogólnopolski program artystyczno-edukacyjny, który poprzez różnorodne działania teatralne zachęca widzów do aktywnego uczestnictwa w życiu teatralnym. Po raz pierwszy "Dotknij Teatru" zorganizowała w 2010 roku łódzka Grupa Inicjatywna. Niemal równocześnie w Warszawie w 2011 roku rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego "Chodź do teatru!", realizujący podobne cele. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły i zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku wspólnie świętowaliśmy Dzień Teatru w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu, a w ubiegłym roku zorganizowaliśmy już ponad 700 wydarzeń w 49 miastach w całej Polsce.

W tym roku do "Dotknij Teatru" dołączyły kolejne miasta i kolejne województwo - województwo lubelskie na czele z Teatrem im. Andersena w Lublinie, który przygotował rodzinną grę w teatrze oraz Teatrem Oko w Rudzie-Hucie, gdzie zorganizowany zostanie teatralny survival "Dotknij Przestrzeni".

Inne sceny także przygotowały dla odwiedzających niecodzienne atrakcje. Aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek przeczytają małym widzom bajki, a w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie można posłuchać koncertu z najpiękniejszymi ariami z granych tam spektakli. W Krakowie odbędzie się akcja plenerowa Teatru KTO "Peregrinus-zdarzenie teatralne", w Poznaniu Teatr Wielki wpuści widzów do garderób aktorów, a w Elblągu zaprezentowany zostanie performance "Koziołek Matołek w drodze do Pacanowa". Wrocławski Teatr Lalek przygotował wystawę lalek i masek zwierzęcych "Teatralne zoo", podobnie jak Teatr w Kłodzku, który pokaże wystawę "Świat na sznurkach i czempurytach". W Teatrze Miniatura w Gdańsku zorganizowane zostaną warsztaty rodzinne "Magia teatru cieni" a Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprosi na przegląd zarejestrowanych na potrzeby telewizji spektakli Tadeusza Kantora. Także w Łodzi w Teatrze Nowym w ramach Dotknij Teatru odbędzie się premiera spektaklu "Melancholia/Violetta Villas". W Warszawie Teatr Studio pokaże swoje teatralne zakamarki, gdzie będzie można posłuchać o pracy rekwizytora, ispicjenta, czy osoby zajmującej się charakteryzacją teatralną. Z kolei Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie zaproponuje "Podchody Teatralne".

Wymienione wydarzenia to tylko szczypta atrakcji, które od 27 marca będą czekały na widzów w teatrach w całej Polsce. Dopełnią je liczne spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, warsztaty dla dzieci, studentów, nauczycieli, konkursy, performance, pokazy spektakli, wystawy i projekcje.

Szczegółowy plan obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, który wciąż jest uzupełniany o nowe wydarzenia, znajduje się na stronie www.dotknij-teatru.pl

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od 1961 roku. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia daty otwarcia Teatru Narodów 27 marca 1957 roku w Paryżu.

Tegoroczna edycja obchodów przypada w rocznicę jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

Orędzie do całego "teatralnego świata" przygotował w tym roku Polak - Krzysztof Warlikowski, reżyser i dyrektor Nowego Teatru w Warszawie.

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
18 marca 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia