Premiera

"Kamień" - reż. Grzegorz Wiśniewski - Teatr Współczesny w Warszawie

Zapraszamy na najnowszą premierę Teatru Współczesnego.

Powikłane losy trzech rodzin, mieszkających kolejno w jednym z domów w Dreźnie w burzliwych czasach przed i po II wojnie światowej – od 1933 do 1993 roku, opowiedziane głównie przez kobiety, przedstawicielki trzech pokoleń. Kunsztowna kompozycja scen - rozsypanych w czasie - wzmacnia napięcia między bohaterkami, pozwala stopniowo odkrywać głęboko skrywane prawdy o ich przeszłości.

MARYUS VON MAYENBURG
należy do najmłodszego pokolenia dramaturgów zajmujących się rozliczeniem swojego pokolenia z konsekwencjami udziału Niemiec w II wojnie światowej, historią, którą z racji wieku poznaje jedynie z przekazu starszych lub z dokumentów. Urodzony w Monachium w roku 1972 mieszka od 1992 roku w Berlinie, gdzie studiował w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. Przypisany do kręgu niemieckich brutalistów, współpracuje z niemieckim reżyserem Thomasem Ostermeierem.
Od roku 1999 Mayenburg związany jest w charakterze autora rezydenta z berlińską sceną Schaubühne am Lehniner Platz. Jego głośna sztuka Ogień w głowie ( 1998, przekład polski w „Dialogu"7/1999), została uhonorowana Nagrodą im. Heinricha von Kleista . Ten i kolejne dramaty Mayenburga : Pa¬sożyty , Zimne dziecko, Brzydal były z powodzeniem grane również na polskich scenach. Polska prapremiera Kamienia (2008) odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roku 2009.

Premiera 12 marca 2016 r, g. 19.00

(-)
Materiał Teatru
7 marca 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia