Premiera baletu wg Miłosza

"Zniewolony umysł" - chor. Robert Bondara - Opera Nova w Bydgoszczy

Premierowe przedstawienie baletowe "Zniewolony umysł", inspirowane prozą Czesława Miłosza, zaprezentuje w sobotę Opera Nova. Spektakl, wykorzystujący muzykę Philipa Glassa i Wojciecha Killara, jest autorskim dziełem Roberta Bondary

- Ma to być spektakl o ludzkiej duszy, o namiętnościach i ambicjach, o zakłamaniu i prawdzie, o okrucieństwie człowieka i historii, o manipulacji cynicznie dokonywanej na pojęciach, uczuciach, wartościach, a wreszcie na ludziach - podkreślił Robert Bonadara.

Jak zaznaczył, spektakl ma przybliżać utwór Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. - Choć z pozoru trudny dla widza w odbiorze, ma potencjał do przetworzenia we wzruszającą opowieść choreograficzną, w efektowny i ciekawy spektakl, interesujący nie tylko estetycznie, ale i silnie oddziałujący na emocje - dodał twórca baletu. Twórca baletu zastrzegł, że nie starał się o wierne przekazanie treści książki, bo była ona jedynie inspiracją.

- Ci, którzy spodziewają się na scenie wiernego odtworzenia kontekstu historycznego powojennej Polski doby stalinizmu, mogą być zaskoczeni. Trudno będzie się też doszukać nawiązań do życiorysów pisarzy: Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Jerzego Putramenta i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, czyli miłoszowskiej Alfy, Bety, Gammy i Delty; utwór Miłosza to tylko punkt wyjścia do bardziej uniwersalnych rozważań na temat totalitaryzmu - powiedział choreograf.

Robert Bondara, tancerz, choreograf i pedagog jest absolwentem Łódzkiej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie obecnie jest wykładowcą. Od 2002 r. współpracował z Teatrem Muzycznym w Łodzi i Teatrem Wielkim w Poznaniu, a od 2005 jest tancerzem Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Uczestniczył w I Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym im. Bronisławy Niżyńskiej (2008) i zdobył II nagrodę (I nie przyznano) oraz nagrodę specjalną Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego w postaci zlecenia opracowania układu choreograficznego. Nagrodzona choreografia "Andante con moto" (muz. W. Kilar) była zaprezentowana m.in. na Gali otwarcia sezonu 2008/2009 W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, na II Warszawskim Wieczorze Choreograficznym, na Polsko-Rosyjskiej Gali Baletowej w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Tworzył choreografie dla uczniów łódzkiej, gdańskiej i warszawskiej Szkoły Baletowej. Współtwórcami baletu "Zniewolony umysł" są Diana Marszałek (scenografia), Mariusz Napierała (kostiumy) i Maciej Igielski (reżyseria świateł).

(-)
PAP
18 marca 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia