Premiera Bernharda w STU

"Siła przyzwyczajenia" - reż. Remigiusz Brzyk - Krakowski Teatr Scena STU

1 grudnia o godz. 18 w Teatrze STU odbędzie się premiera spektaklu "Siła przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda, w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Thomas Bernhard uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej, może z wyjątkiem rodzimej Austrii, która ma go za ptaka kalającego swoje gniazdo. . Proces o zniesławienie wytoczony przez jednego z przyjaciół i niekończące się skandale zaowocowały zakazem publikowania własnych dzieł w Austrii do 2059 roku. Jego ostatnią wolą było zaprzestanie wystawiania jego sztuk na terenie Austrii.

Bohaterowie "Sztuki przyzwyczajenia" to ludzie cyrku, artyści sztuki, która jak żadna inna wymaga precyzji i nie wybacza pomyłek, bo ceną za nie bywa utrata życia. Doskonałość i perfekcja, codzienne żmudne ćwiczenia i ani chwili odpoczynku.

W antraktach i po godzinach bohaterowie ponawiają próby doskonałego wykonania kwintetu "Pstrąg" Franza Schuberta, co staje się obsesją maestro Caribaldiego.

Spektakl i stanowi studium toksycznych relacji, gdzie każdy członek zespołu jestniezbędny elementem podtrzymującym cyrkową piramidę. Bohaterowie "Siły przyzwyczajenia" nie mają siły wyzwolić się z patologicznej relacji. Co stanowi "siłę", która ich spaja?

Czy sztuka to wartość najwyższa, dla której warto ponieść każdą ofiarę, czy bycie artystą to przekleństwo, czy błogosławieństwo? I kiedy można orzec, że dzieło osiągnęło doskonałość?

Premiera: 1 grudnia 2013

(-)
Materiał Teatru
30 listopada 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...