Premiera "Damy Pikowej" jeszcze później

"Dama Pikowa" - reż: Mariusz Treliński - Teatr Wielki w Łodzi

Zaplanowana na ten tydzień premiera "Damy Pikowej" Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się dopiero w następnym tygodniu.

- Czekamy jeszcze na komunikat rządowy i ostateczną decyzję dyrektora teatru, Marka Szyjko, w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że premiera zostanie przesunięta na wtorek, 20 kwietnia - wyjaśnia Katarzyna Jasińska, kierownik działu literacko-wydawniczego Teatru Wielkiego w Łodzi. 

Pierwotnie opera "Dama Pikowa" miała być wystawiona w piątek, 16 kwietnia. Po ogłoszeniu żałoby narodowej, dyrekcja teatru podjęła decyzję o przesunięciu terminu premiery na 17 kwietnia. Zaznaczyła zarazem, że gdyby się okazało, iż w tym dniu miałyby się odbyć uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy, premiera zostanie pokazana dopiero w niedzielę, 18 kwietnia. Sytuacja jednak uległa zmianie, albowiem okazało się, że pogrzeb prezydenckeij pary odbędzie się w niedzielę. Dzień wcześniej natomiast zaplanowane są uroczystości żałobne w intencji zmarłych. 

Tragiczne wydarzenia w Smoleńsku spowodowały, że i Krystyna Weintritt, dyrektor Centrum Kultury Młodych w Łodzi, podjęła decyzję o przesunięciu terminu XXVIII Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych Centrum 2010, które miały się rozpocząć 16 kwietnia i potrwać dwa dni. W efekcie konfrontacje potrwają o dzień krócej. Rozpoczną się 17 kwietnia, o godz. 8.30, spektaklem "Wariat i zakonnica" Teatru Waganci z Augustowa.

Kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi, ze względu na obowiązującą żałobę narodową, będzie nieczynne do poniedziałku, 19 kwietnia. Kinematograf odwołuje również zapowiedziane na dzisiaj spotkanie z Janem Kidawą-Błońskim, reżyserem, scenarzystą, producentem filmowym, autorem takich filmów, jak: "Różyczka", "Wiedźmy", "Skazany na bluesa", "Bao-Bab, czyli zielono mi", wydarzenie "Dekalog Marka Edelmana: w hołdzie bohaterom getta", które miało się odbyć 18 kwietnia oraz wszystkie komercyjne seanse filmowe planowane do 18 kwietnia.

Katarzyna Zawadzka
Polska Dziennik Łodzki
15 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...