Premiera G. Verdiego w Operze Krakowskiej

"Traviata" - reż. Krzysztof Nazar - Opera Krakowska w Krakowie

18 czerwca br. o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej będzie miała miejsce premiera "Traviaty" Giuseppe Verdiego. Wydarzenie odbędzie się w ramach XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej "Opera pokoleń - Opera bez granic". Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego "Fundusze Europejskie dla Małopolski"

Atutem tego wydarzenia jest doborowa obsada i zespół realizatorski, w skład którego wchodzą znakomici twórcy polskiego teatru. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. W poniedziałek 20 czerwca o godz. 13.00 w budynku Opery na Antresoli odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.

„Traviata” G. Verdiego jest jedną z najsłynniejszych oper świata. Stanowi nieodłączny element repertuaru każdego teatru operowego. To opowieść o miłości ze śmiercią w tle. Obracająca
się wśród wyższych sfer paryska kurtyzana zakochuje się z wzajemnością w niemajętnym poecie. Gdy odkrywa, iż jest nieuleczalnie chora staje przed dylematem czy zniknąć z życia ukochanego dla jego własnego dobra, czy też pozwolić uczuciu tryumfować, ryzykując tym samym zrujnowanie reputacji młodzieńca i całej jego rodziny. Krzysztof Nazar, wraz z całym zespołem, proponuje nam nowe, odkrywcze spojrzenie na arcydzieło Verdiego. Z pewnością nie jest to konwencjonalna realizacja. Reżyser większy nacisk kładzie na nową analizę postaci, stara się wydobyć z libretta ponadczasowe i uniwersalne prawdy oraz przełożyć je na współczesny język. Pomagają mu w tym pozostali realizatorzy – o kostiumy na poziomie haute couture 
dba Zofia de Ines, scenografię tworzy Marek Braun, choreografię przygotowuje
Zofia Rudnicka, natomiast muzycznej interpretacji dzieła podjął się kierownik muzyczny
Opery Krakowskiej Tomasz Tokarczyk.

Krzysztof Nazar – reżyser teatralny, telewizyjny, operowy. W latach 1995-2000 dyrektor artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Absolwent UJ w Krakowie i PWSFiT w Łodzi. Nagrodę za debiut Kaliskich Spotkań Teatralnych (1990) przyniosła mu pierwsza realizacja, spektakl Drzewo W. Myśliwskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu. Od tamtej chwili współpracuje z najbardziej znaczącymi teatrami w Polsce. Na scenie poznańskiej wyreżyserował jeszcze Mein Kampf G. Taboriego i Pokojówki J. Ganeta. W Starym Teatrze w Krakowie zrealizował Król umiera czyli ceremonie E. Ionesco, Mizantropa Moliera, Nie-Boską Komedię
Z. Krasińskiego, natomiast w Teatrze Powszechnym w Warszawie Wesele S. Wyspiańskiego. Podczas pracy w Teatrze Wybrzeże głośne i szeroko dyskutowane stały się jego inscenizacje szekspirowskie Hamlet i Ryszard III, a także przedstawienie Marat/Sade wg P. Weissa.
Od 1986 roku związany jest z Redakcją Teatru i Filmu TVP, dla której pisze scenariusze
i reżyseruje spektakle. W dorobku Teatru Telewizji znajduje się dziesięć jego przedstawień,
m.in. Makbet (nagroda Komitetu ds. PRiTV), głośne realizacje dzieł J. Słowackiego:
Sen Srebrny Salomei, Ksiądz Marek, które weszły do kolekcji „Złotej Setki” najwybitniejszych spektakli Teatru Telewizji.

Na scenie Opery Krakowskiej zrealizował dwie opery Krzysztofa Pendereckiego – Króla Ubu (1993) i Czarną Maskę (1998), a także Damę Pikową Piotra Czajkowskiego (2008).
W 2004 roku zadebiutował tomem prozy Laska pana Ramusa (słowo/obraz/terytoria).
Jest laureatem wielu nagród wyróżniających jego reżyserię, twórczość telewizyjną oraz dokonania w zakresie tworzenia oryginalnego języka filmowo-telewizyjnego.

Projekt XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej „pera pokoleń – pera bez granic”
jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego „Fundusze Europejskie dla Małopolski”.

(-)
Materiały Opery
17 czerwca 2011

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia