Premiera „Garderobianego" u Fredry

„Garderobiany" - aut. Ronald Harwood - reż. Dan Jemmett - Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie

„Garderobiany" to sztuka należąca do klasyki światowej literatury, opowieść o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu, o samotności w obliczu międzyludzkich relacji, ukazująca tęsknotę za teatrem, którego już nie ma. To również poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, akceptacji, oddaniu sztuce, międzyludzkich zależnościach oraz o dramacie przemijania.

8 grudnia w Teatrze Fredry w Gnieźnie odbędzie się premiera spektaklu pt. „Garderobiany" (The Dresser) na podstawie dramatu Ronalda Harwooda w reżyserii Dana Jemmetta.

Ten wybitny brytyjski reżyser teatralny, specjalista od teatru elżbietańskiego, który na stałe współpracuje z paryskim teatrem Comédie-Française, po raz kolejny zrealizuje swój spektakl w Polsce, tym razem w Teatrze Fredry w Gnieźnie!

W ubiegłych latach Dan Jemmett reżyserował w Teatrze Polskim w Warszawie, "Szkoda, że jest nierządnicą" Johna Forda, "Wieczór trzech króli" oraz "Burzę" Williama Szekspira, a w Teatrze Żeromskiego w Kielcach "Och, te duchy!" Eduardo De Filippo i „Miarkę za miarkę" Williama Szekspira.

"Garderobiany" (The Dresser) to sztuka należąca do klasyki światowej literatury, opowieść o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu, o samotności w obliczu międzyludzkich relacji.

Tytułową rolę zagra doskonale znany polskim widzom, znakomity aktor teatralny i filmowy Piotr Cyrwus. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor m.in.: Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Teatru STU w Krakowie, Teatru Starego w Krakowie oraz Teatru Polskiego w Warszawie. W swojej karierze wykreował ponad 70 ról telewizyjnych i teatralnych, jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W historii polskiego teatru zapisały się jego dokonania artystyczne w spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Jarockiego, Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdę, Kazimierza Dejmka, Tadeusza Bradeckiego, Grzegorza Jarzynę, Macieja Wojtyszkę, Waldemara Śmigasiewicza. Z Danem Jemmettem współpracował już trzykrotnie, tworząc wspaniałe kreacje w jego spektaklach zrealizowanych w warszawskim Teatrze Polskim.

Spektakl powstaje w ramach projektu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne, który gnieźnieńska scena realizuje z powodzeniem od lat. Do tej pory gościliśmy na naszej scenie reżyserów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Brazylii, Niemiec, Austrii oraz Węgier.

Ci wielcy aktorzy kiedyś mieli własnych garderobianych, przeważnie to byli mężczyźni bez rodzin, całkowicie oddani teatrowi. Ci aktorzy się im wyżalali, płakali, byli dla nich ojcem, matką, a czasem byli też strasznie traktowani. To była piękna postać , która dziś odchodzi do lamusa.

Premiera w gnieźnieńskim teatrze w najbliższy piątek (8 grudnia) o godz. 19.00.

(-)
Materiał nadesłany
7 grudnia 2023

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia