Premiera "Gomoku"

"Gomoku" - reż: Ida Bocian - Sopocka Scena Off de BICZ

Jest to opowieść o parze, która męczy się ze sobą, nie potrafi się komunikować. Ich związek nie polega na kompromisach; każde stara się zagarnąć jak najwięcej dla siebie - mówi Ida Bocian o swoim nowym spektaklu. Premiera "Gomoku" w sobotę 10 kwietnia w Sopocie.

Nazwa przedstawienia pochodzi od starożytnej japońskiej gry strategicznej. Para graczy dąży do tego, by jak najszybciej ułożyć rząd pięciu kamieni swojego koloru. Wygraną gwarantuje starannie przemyślana taktyka ataków, blokad, podstępów i pozornych kompromisów. 

"Gomoku" to autorskie przedsięwzięcie aktorki i reżyserki Idy Bocian, która od dwóch lat współpracuje z Sopocką Sceną Off de BICZ. Wcześniej przez dekadę związana była także z niezależnych teatrem Stacja Szamocin. W Trójmieście przygotowała m. in. monodramy "Tulla" na podstawie prozy Güntera Grassa oraz "...i Julia" według "Romea i Julii" Williama Szekspira. "Gomoku" będzie jej pierwszą w pełni autorską realizacją; Bocian jest autorką scenariusza spektaklu i jego reżyserem. 

- To tekst dość osobisty - zaznacza Bocian. - Stworzenie scenariusza okazało się najtrudniejszym momentem pracy nad "Gomoku", jednak arcydzieła literatury światowej adaptuje się o wiele łatwiej. Na początku chciałam stworzyć spektakl bardzo ostry, z wieloma wydarzeniami. W efekcie, w trakcie prób, widowisko przybrało łagodniejszą, bardziej subtelną i dojrzałą formę. W warstwie fabularnej to opowieść o parze, która męczy się ze sobą, nie potrafi się komunikować. Ich związek nie polega na kompromisach; każde stara się zagarnąć jak najwięcej dla siebie

Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
9 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia