Premiera "Guguł" w Teatrze Dramatycznym

8 listopada, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na premierę spektaklu "Guguły"

Spektakl powstał w ramach projektu "Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Premiera planowana była na 25 października, jednak z powodu nagłej choroby aktorki została przełożona na 8 listopada.

"Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej są współczesnym, bardzo subiektywnym opisem konkretnej wsi, konkretnego domu, konkretnej rodziny. W tle tych historii widać jednak znacznie więcej, niż na pierwszy rzut oka i ucha jest ukryte. Widać tam Polskę, z której pochodzimy, widać świat, którego się wstydzimy, a który dopada, ściska i dusi, czasem z rozpaczy, czasem z tęsknoty.

To prowincja nie tylko geograficzna, to przede wszystkim prowincja mentalna. Jak autorka to robi, że ocala tam zalążki dobra i piękna, jest tym pytaniem, które sprowokowało Agnieszkę Korytkowską-Mazur do przeniesienia "Guguł" na scenę. Jak przyznaje interesują ją tylko autentyczne podróże artystyczne, na inne szkoda jej życia.

- Czasami książki przychodzą nie wiadomo skąd w najlepszym z możliwych momentów. Tak było z "Gugułami". Jakbyśmy czekały z tą książką na siebie nawzajem. Przeczytałam ją i wiedziałam,

że chciałabym zobaczyć ją na scenie. A że przy okazji powstał pomysł zmierzenia się z kolbergowskimi światami, pytanie o "współczesnych Kolbergów" zrymowało się z "Gugułami" Wioletty Grzegorzewskiej - opowiada o pomyśle wystawienia "Guguł" - Agnieszka Korytkowska-Mazur.

"Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014" to nie tylko spektakl, ale również warsztaty masterclass oraz prezentacje działań "Współczesnych Kolbergów". W październiku w teatrze odbyły się spotkania z Andrzejem Różyckim, który zaprezentował autorską wystawę fotograficzną "Zanurzenie w kulturze ludowej" Fotografie Andrzeja Różyckiego - 1990-2014 r., malarzem i fotografem Andrzejem Bieńkowskim oraz prof. Olegiem Łatyszonkiem, który wygłosił wykład pt. "Oskar Kolberg jako badacz folkloru białoruskiego". W Teatrze odbył się także koncert z okazji premiery najnowszej płyty zespołu Transkapela - "Neon Fields".

Widzowie, którzy otrzymali wejściówki oraz zaproszenia na premierę 24 października mogą je wykorzystać bez konieczności wymiany w sobotę, 8 listopada, o godz. 17.00. Z kolei osoby, którym udało się zdobyć wejściówki na spektakl zaplanowany pierwotnie na 26 października, będą mieli okazję obejrzeć go w niedzielę, 9 listopada o godz. 17.00. Tu także nie ma potrzeby wymiany.

Kolejna szansa, aby obejrzeć "Guguły" już 6 oraz 7 grudnia o godz. 17.00. Bilety w cenie: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 18 zł (szkolny), 17,50 zł (studencki) oraz 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramtyczny.pl/bilety.

(-)
Materiał Teatru
5 listopada 2014

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki