Premiera "Guguł" w Teatrze Dramatycznym

druga w tym sezonie premiera

W najbliższą sobotę o godz. 18.00 po raz pierwszy zostanie wystawiony spektakl "Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.

Książka Wioletty Grzegorzewskiej jest współczesnym, bardzo subiektywnym opisem konkretnej wsi, konkretnego domu, konkretnej rodziny. W tle tych historii widać jednak znacznie więcej,

niż na pierwszy rzut oka i ucha jest ukryte. Widać tam Polskę, z której pochodzimy, widać świat, którego się wstydzimy, a który dopada, ściska i dusi, czasem z rozpaczy, czasem z tęsknoty.

To prowincja nie tylko geograficzna, to przede wszystkim prowincja mentalna. Jak autorka to robi, że ocala tam zalążki dobra i piękna, jest tym pytaniem, które sprowokowało Agnieszkę Korytkowską-Mazur do przeniesienia "Guguł" na scenę. Jak przyznaje interesują ją tylko autentyczne podróże artystyczne, na inne szkoda jej życia.

- Czasami książki przychodzą nie wiadomo skąd w najlepszym z możliwych momentów. Tak było z "Gugułami". Jakbyśmy czekały z tą książką na siebie nawzajem. Przeczytałam ją i wiedziałam,

że chciałabym zobaczyć ją na scenie. A że przy okazji powstał pomysł zmierzenia się z kolbergowskimi światami, pytanie o "współczesnych Kolbergów" zrymowało się z "Gugułami" Wioletty Grzegorzewskiej - opowiada o pomyśle wystawienia "Guguł" - Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Spektakl powstaje w ramach projektu "Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Oskar Kolberg, tworząc swe monumentalne dzieło "Lud", próbował trwale połączyć czasy i światy. Spiąć w jedno: czas odchodzący w niepamięć i świat jemu współczesny. Dlatego tak konsekwentnie utrwalał stare zwyczaje, tradycje, muzykę i zachowania, o których zapominano. Opisując życie wsi, pokazywał bogactwo jej kultury oparte na trwałych fundamentach tradycji. Starał się także unaocznić istotną polską cechę, wówczas wciąż żywą i widoczną, społeczność wielokulturową.

- Idąc tym tropem, wydawało mi się naturalnym, że czas obchodów 200 urodzin tego wielkiego, polskiego etnografa, jest doskonałym pretekstem do pokuszenia się o odpowiedź na pytanie, czym jest dla nas współczesnych jego dorobek naukowy, a właściwie - jakie znaczenie ma dla nas wszystko to, co Kolberg zamieścił na kartach swojego dzieła. Czy chcemy i możemy w obecnych czasach w jakiś sposób z tego skorzystać, poszukać odniesień, inspirować się twórczo. A może nie da się włączyć we współczesny polski krwioobieg tamtych wzorców kultury ludowej i głębszego jej wymiaru. Może tradycje są wyłącznie "eksponatami muzealnymi", a poczucie przynależności społecznej i identyfikacja z miejscem przodków to kulturowy anachronizm? - opowiada Robert Wasilewski z zespołu Transkapela, pomysłodawca projektu.

Jego zdaniem Białystok i szerzej Podlasie, to nic innego, jak pogranicze kultur, wielu kultur, wciąż gdzieniegdzie mocno zakorzenionych w "kolbergowskim świecie".

- Wydaje mi się, że to dobre miejsce na postawienie takich pytań, ale też na pokazanie różnych punktów widzenia. Tu wciąż jest bardzo blisko do "Ludu" Oskara Kolberga, a jednocześnie czuć dynamiczną rzeczywistość XXI wieku. A teatr? Teatr zawsze jest miejscem stykającym ze sobą czasy, miejsca i ludzi aktywnie uczestniczących w kulturze i jej aspektach. Poza tym ma infrastrukturę gotową do tego typu złożonych działań. Jest jeszcze jeden determinant miejsca projektu. Z panią Agnieszką Korytkowską-Mazur - obecnie dyrektor Teatru Dramatycznego, w przeszłości wspólnie pracowaliśmy nad kilkoma projektami artystycznymi. To wypróbowane combo - dodaje.

"Projekt Kolberg: to nie tylko spektakl, ale również warsztaty masterclass oraz spotkania prezentujące działania "Współczesnych Kolbergów". Wezmą w nich udział: Andrzej Różycki, który zaprezentuje autorską wystawę fotograficzną "Zanurzenie w kulturze ludowej" Fotografie Andrzeja Różyckiego - 1990-2014 r., Andrzej Bieńkowski - spotkanie z malarzem i fotografem będzie ilustrowane filmem: "Ostatni Wiejscy Muzykanci" oraz filmem dokumentalnym "Białoruskie Śpiewy", a także Oleg Łatyszonek, który wygłosi wykład pt. "Oskar Kolberg jako badacz folkloru białoruskiego". Spotkania

ze "współczesnymi Kolbergami" rozpoczną się w sobotę o godz. 12.00. Na wieczór zaplanowany jest koncert promujący najnowszą płytę Transkapeli "Neon Fields". To zespół inspirujący się muzyką tradycyjną i łączący źródła ze współczesnością w brzmieniach, kompozycjach oraz instrumentarium. Początek o godz. 21.30. Bezpłatne wejściówki dostępne są do odbioru w Kasie Teatru.

Spektakl "Guguły" można obejrzeć:

25 października o godz. 18.00 (premiera)

26 października o godz. 18.00

8 i 9 listopada o godz. 17.00

6 i 7 grudnia o godz. 17.00

Premiera: 25 października 2014 r.

Scena: duża

***

Ceny biletów*:

- spektakl premierowy - zaproszenia oraz bezpłatne wejściówki (ilość miejsc ograniczona)

- normalny - 35 zł

- ulgowy - 30 zł

- szkolny - 18 zł

- studencki - 17,5 zł

- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł

* przy zakupie minimum czterech biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

(-)
Materiał Teatru
23 października 2014

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...