Premiera Holewińskiej i Kowalskiego w Polskim

"Mizantrop" - reż. Kuba Kowalski - Teatr Polski w Poznaniu

14 lutego o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się prapremiera "Mizantropa" w reż. Kuby Kowalskiego. To opowieść o świecie współczesnego teatru, która - stawiając pytania o granice wolności artystycznej, zaprzedawanie siebie, mechanizmy pozyskiwania wpływów - staje się uniwersalną opowieścią o prawdzie i zakłamaniu.

Zdaniem wielu badaczy "Mizantrop" jest najlepszym i najbardziej niejednoznacznym dramatem Moliera. Punktem wyjścia stał się dla autora tzw. salon powstały przy dworze Ludwika XIV. Środowisko skupione wokół salonu to dla Moliera metafora całego ówczesnego społeczeństwa - przepełnionego pustymi formami, konwenansami, obłudą i oportunizmem.

Drugim przedmiotem satyry jest zaś tytułowy bohater - mizantrop - Alcest, żywiący głęboką niechęć do całego gatunku ludzkiego. Jego szczerość, uczciwość i nieprzejednanie w sądach nie znajduje miejsca w tym targowisku próżności, fałszu i obłudy.

Twórcy spektaklu przenieśli akcję utworu w środowisko współczesnego teatru. Alcest jest teatrologiem, moralnym i intelektualnym autorytetem. Jego postawa i poglądy nie mogą znaleźć zrozumienia u przepełnionych blichtrem, snobizmem, zblazowaniem i manierą "artystów". Alcest, szaleńczo kochający Celimenę - aktorkę, gwiazdę, ikonę - zmuszony jest znosić towarzystwo ludzi, którymi dogłębnie gardzi. Na jego drodze staje m.in. domagający się pochwał dramatopisarz grafoman, tancerz o rozbuchanym libido, obłudna projektantka mody, dyrektor teatru, którego główną cechą jest konformizm etc. Splot wydarzeń sprawia, że Alcest staje się coraz bardziej socjopatyczny, obraża wszystkich na około, by ostatecznie odejść i zrezygnować z miłości.

"Mizantrop" Kuby Kowalskiego i Julii Holewińskiej to opowieść o świecie współczesnego teatru, która - stawiając pytania o granice wolności artystycznej, zaprzedawanie siebie, mechanizmy pozyskiwania wpływów - staje się uniwersalną opowieścią o prawdzie i zakłamaniu.

Prapremiera odbędzie się 14 lutego o godz. 19.00 na Dużej Scenie. Kolejne spektakle: 15, 16, 18 i 19 lutego oraz 27, 28, 29 i 30 marca. Bilety w cenie 45/40 zł oraz 35/30 zł dostępne są w kasie Teatru (tel.: 61 852 05 41, 852 56 28, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl).

(-)
Materiał Teatru
11 lutego 2014

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia