Premiera i książka Znanieckiego

Michał Znaniecki

W najbliższy piątek na Stadionie Olimpijskim odbędzie się premiera megawidowiska "Bal maskowy" w reż. Michała Znanieckiego. Dzień później - promocja książki "Michał Znaniecki. Moje życie, mój teatr".

Z kolei w sobotę 16 czerwca we wrocławskim EMPiK Renoma o godz. 18 odbędzie się promocja książki "Michał Znaniecki. Moje życie, mój teatr", która nakładem wydawnictwa G+J będzie dostępna w sprzedaży od 13 czerwca.

Michał Znaniecki był dobrze zapowiadającym się reżyserem teatralnym z europejskimi doświadczeniami. Dlaczego wybrał operę? Jak namówił do współpracy wybitnego tenora Placido Domingo?

Kronika opery od 1992 do 2012 roku powstała ze względu na przypadający w tym roku jubileusz pracy Michała Znanieckiego. Jest to opracowanie działalności artystycznej najwybitniejszego polskiego reżysera teatralnego i operowego. Wielokrotnie nagradzany nie tylko w kraju, ale także za granicą, podjął się realizacji wielu ważnych spektakli, m.in. inscenizacji w Hiszpanii Cyrana de Bergerac Franco Alfano z Placido Domingo w roli tytułowej. Światowej sławy tenor tak mówił po premierze: Znaniecki nie zawiódł oczekiwań, tworząc spektakl pełen wyobraźni.

Książka składa się głównie z wywiadów dziennikarki Moniki Richardson z reżyserem, na tematy dotyczące jego pracy artystycznej - dydaktyki, reżyserii dramatów, happeningów, oper, musicali, a także sprawowania funkcji dyrektora - najpierw Opery Narodowej w Warszawie, a od 2009 roku Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Znaniecki bierze także udział w projektach mających na celu zachęcenie do opery. Uczy innych, jak pracować z publicznością, jak interpretować przestrzeń sceniczną oraz na czym polega improwizacja grupowa. Książka jest wzbogacona o obszerny materiał ilustracyjny z prywatnych zbiorów reżysera. Najważniejsze informacje zostały zebrane w schematach, statystykach, a także w formie komentarzy na marginesach. Uzupełnienie stanowią przytoczone wypowiedzi o Michale Znanieckim, recenzje prasowe zarówno polskie, jak i światowe. Prawdziwy esteta, zwracający uwagę na drobne szczegóły. Znakomicie zna partyturę i patrzy na nią bardzo plastycznie. Precyzyjnie wie, co chce osiągnąć i do czego dąży w swoich interpretacjach. Artysta niezwykły i totalny! - pisze o nim Łukasz Borowicz, dyrygent. Człowiek barwny, często zaskakujący stylem pojmowania świata. Erudyta, esteta, pełen swoistego rodzaju chłopięcej radości, która pozwala mu na permanentny flirt ze swoją pracą. Umiejętnie czaruje swoimi spektaklami, przedstawiając w nich świat niezwykle plastycznie, wręcz baśniowo. Marzyciel, artysta, przyjaciel. Jako reżyser precyzyjny i dojrzały, gotowy na kompromis w imię dobrej współpracy - dodaje Mariusz Kwiecień, śpiewak operowy.

Książka jest dwujęzyczna - przygotowana dla odbiorców polsko- i anglojęzycznych.

***

Podczas premiery "Carmen", która miała miejsce w zeszłym tygodniu na pustyni na Masadzie, Israeli Opera oficjalnie ogłosiła, że przyszłoroczną megaprodukcję wyreżyseruje Michał Znaniecki. O szczegółach można już przeczytać na specjalnie uruchomionej w tym celu stronie internetowej:

http://www.turandot-at-masada.com

(-)
Materiały Organizatorów
12 czerwca 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia