Premiera Ionesco

"Szaleństwo we dwoje " - reż. Tadeusz Rybicki - Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

W nadchodzącą sobotę premiera spektaklu "Szaleństwo we dwoje" Eugene'a Ionesco w reżyserii Tadeusza Rybickiego. Jest to najnowsza propozycja w sezonie 2015/2016 skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

Eugene Ionesco jest jednym z najwybitniejszych dramaturgów. Należał do awangardy teatralnej lat 50., jako twórca Teatru Absurdu. W swoich dramatach protestował przeciw wszelkim schematom i kompromisom, a jego sztuki zaliczane są do kanonu dramaturgii współczesnej.

"Szaleństwo we dwoje" w przekładzie Jana Kotta to jednoaktówka. Przedstawienie zrealizowane w oparciu o dramat Eugene Ionesco opisuje bolesną i trudną codzienność pary będącej ze sobą w kilkunastoletnim, nieudanym związku. Życie codzienne wypełniają im kłótnie i banalne utarczki, nie potrafią, tkwiąc w zapiekłym konflikcie i absurdalnych kłótniach dostrzec, że wokół nich toczy się konflikt zbrojny a świat w którym żyją ulega degradacji i destrukcji. Zwyczajne sytuacje z codziennego życia przeradzają się niezauważalnie w niepokojący, pełen napięć i frustracji seans psychologiczny.

Ionesco posługując się czarnym humorem i groteską, w "Szaleństwie we dwoje" przedstawia osaczenie i samotność człowieka we współczesnym świecie. Wskazuje jak wielki wpływ na życie ludzkie ma polityka i media.

Widowisko wyreżyserował Tadeusz Rybicki, scenografię przygotował Stanisław Szumski, zaś ruch sceniczny opracowała Anna Krych.

Występują: Dorota Korczycka-Bąblińska, Lidia Lisowicz, Sylwester Kuper, Rafał Ksiądzyna, Jacek Maksimowicz i Sławomir Mozolewski.

Manu
www.jelonka.com
1 października 2015

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia