Premiera IV odcinka serii Papety: z ostatniej chwili Teatru Miniatura

„Papety: z ostatniej chwili" - reż. Michał Derlatka - Miejski Teatr Miniatura

Jak przezwyciężyć nudę? Czy wystarczy się wybrać do lasu? 27 maja o 11.00 na Facebooku i o 11.15 na YouTube premiera czwartego odcinka serii „Papety: z ostatniej chwili" zatytułowanego „Nuda i ekologia". Przy okazji teatr ogłasza konkurs na komiks inspirowany serią.

„Papety: z ostatniej chwili" to program informacyjny dla dzieci w odcinkach z wykorzystaniem teatralnych lalek – Rodziny Papetów. Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. Artyści z Teatru Miniatura w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.

W pierwszym odcinku zatytułowanym „M jak makaron, P jak panika", dostępnym na kanale YouTube i na Facebooku teatru od 2 kwietnia, dzieci poznają podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii. Drugi, pod tytułem „#zostańwdomu", dostępny od 17 kwietnia, opowiada, dlaczego musimy wszyscy zostać w domach. W trzecim, dostępnym od 28 kwietnia, pojawia się wreszcie wyczekiwana przez Marlenkę i Mirka Babcia Irena, która utknęła na Zanzibarze i nie może wrócić, bo samoloty nie latają, a widzowie przy okazji dowiadują się, czym jest kwarantanna. W czwartym okazuje się, że kwarantanna bywa nie do zniesienia, ale natura może być wybawieniem, chociaż szykuje też swoje niespodzianki...

25 maja ogłosił również konkurs na komiks inspirowany postaciami z Rodziny Papetów i ich przygodami. Technika pracy dowolna, format pracy – od 1 do 4 plansz, zgłoszenia do 14 czerwca 2020 roku. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie oraz w mediach społecznościowych Teatru Miniatura, a główną nagrodą jest sesja zdjęciowa z Papetami i bilety otwarte na spektakle. Pełen regulamin konkursu można znaleźć na stronie teatru.

„Papety: z ostatniej chwili" są jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci. Teatr udostępnia różnorodne materiały do wykorzystania wspólnie z dziećmi – zabawy, zagadki i zadania inspirowane przedstawieniami w Strefie Zabaw na swojej stronie, materiały wideo na kanale YouTube (piosenki, reportaże z działań, rozmowy o teatrze), trzy spektakle – „Bajki robotów" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Zostań przyjacielem" w reż. Tomasza Mana i „Krzyżacy" w reż. Jakuba Roszkowskiego – dostępne na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym realizował nagrania.

O serii PAPETY: Z OSTATNIEJ CHWILI
Co to jest wirus? Czy pandemia to rodzaj anemii? Dlaczego wszyscy mamy myć ręce i czy trzeba zbierać zapasy? Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. W serii „Papety: z ostatniej chwili" artyści z Teatru Miniatura z pomocą teatralnych lalek – Rodziny Papetów – w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.

Scenariusze do serii pisze nagradzana trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, obecnie w Dziale Literackim Teatru Miniatura, reżyseruje dyrektor Miniatury Michał Derlatka, a w rolach Papetów występują aktorzy teatru.

Rodzina Papetów – dziadek Ryszard Papet, babcia Irena Papet oraz ich wnuczęta Marlenka i Mirek – pojawiła się w Teatrze Miniatura z inicjatywy aktora Wojciecha Stachury. Od 2016 roku Papety angażują się w różne projekty – zagrały w filmach, w teledysku i w spektaklu dla dorosłych, który zdobył główną nagrodę Konkursu Nurtu Off Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2019 roku.

___

Premiera IV odcinka pt. Nuda i ekologia odbędzie się 27 maja o 11.00 na Facebooku, o 11.15 na YouTube Teatru Miniatura.

Agnieszka Kochanowska
Materiał nadesłany
26 maja 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia