Premiera już w maju

Powstaje spektakl na podstawie książki „Empuzjon" Olgi Tokarczuk.

Na teatralne deski już niedługo trafi „Empuzjon" Olgi Tokarczuk, czyli jej pierwsza powieść po otrzymaniu Nagrody Nobla, której akcja dzieje się w przedwojennym Sokołowsku. Spektakl będzie można zobaczyć w Katowicach, Warszawie oraz we Wrocławiu.

Powieść "Empuzjon" - którą sama noblistka określiła "horrorem przyrodoleczniczym" - ukazała się w czerwcu 2022 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jej akcja jest osadzona w Görbersdorfie, czyli w dzisiejszym Sokołowsku na Dolnym Śląsku, gdzie w połowie XIX wieku powstało pierwsze na świecie sanatorium leczące chorych na gruźlicę, która zbierała wówczas śmiertelne żniwo w Europie.

Z tego względu jesienią 1913 r. przyjeżdża do wsi bohater książki, 21-letni Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa. Zarówno on, jak i inni kuracjusze Pensjonatu dla Panów "przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata". Oprócz tych dyskusji Wojnicza zajmują jeszcze inne sprawy: to historie o tragicznych wydarzeniach, do których miało dojść w lasach i górach okalających sanatorium.

"Kluczową kwestią w tej powieści jest płeć. To opowieść o świecie bez kobiet. A jednak antykobiece postawy i poglądy plenią się w głowach i słowach męskich mizoginów" - zwracał uwagę na łamach "Książek" prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca i rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Powstaje spektakl na podstawie "Empuzjonu" noblistki Olgi Tokarczuk

I to właśnie z prof. Koziołkiem skontaktował się Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdy usłyszał, że nowa książka noblistki wkrótce się ukaże. Poprosił o pomoc w uzyskaniu zgody na adaptację powieści na teatralną scenę. Został także reżyserem spektaklu.

- Przeczytałem uważnie powieść Olgi Tokarczuk parę razy i staram się być zgodny z duchem powieści, odczytywać intencje, które chciała zapisać pisarka - mówił lokalnemu portalowi slazag.pl Talarczyk.

Próby do przedstawienia rozpoczęły się na początku marca. Koproducentami spektaklu są Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatr Studio w Warszawie, a także Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Najpierw spektakl zostanie wystawiony w Katowicach - widzowie będą go oglądać od 12 maja. Kolejne pokazy zaplanowano w Warszawie - tam pierwsze przedstawienie będzie 19 maja.

"Empuzjon" będziemy mogli zobaczyć także we Wrocławiu, 23, 24 oraz 25 czerwca w Instytucie Grotowskiego. Ze strony internetowej Teatru Studio wynika, że bilety mają kosztować 70-120 zł.

"Empuzjon" to kolejny spektakl teatralny na podstawie książki Olgi Tokarczuk

To nie pierwszy spektakl, który powstał na podstawie książek noblistki. Wcześniej chociażby "Księgi Jakubowe" oraz "Biegunów" wziął na warsztat reżyser Michał Zadara. A międzynarodowa objazdowa grupa teatralna Complicite wystawia na różnych brytyjskich scenach sztukę opartą na powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Za muzykę w spektaklu "Empuzjon" odpowiada Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej, który opracuje utwory Wojciecha Kilara, zmarłego wybitnego polskiego kompozytora muzyki. Scenografią, kostiumami oraz reżyserią światła zajęła się Katarzyna Borkowska, a choreografię przygotowuje Kaja Kołodziejczyk.

W spektaklu zagrają: Jakub Fret, Grzegorz Przybył/Marcin Gaweł, Dariusz Maj, Michał Piotrowski, Wiesław Sławik, Mateusz Smoliński, Krzysztof Strużycki, Marcin Szaforz, Artur Święs, Mateusz Znaniecki.

kaki
Gazeta Wyborcza Katowice
30 marca 2023
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia