Premiera "Ksiąg Jakubowych" w Hamburgu

"Księgi Jakubowe" - reż. Ewelina Marciniak - Thalia Theater w Hamburgu

Tokarczuk wg Marciniak w nowym sezonie Thalia Theater

Na swojej stronie profilowej Teatr Thalia z Hamburga poinformował o konferencji prasowej, na której Julia Lochte i Joachim Lux przedstawili plany repertuarowe na sezon 2020/2021. W marcu przyszłego roku premierę będą miały "Księgi Jakubowe" w reżyserii Eweliny Marciniak.
__

"Księgi Jakubowe" to intelektualne wyzwanie. Czytelnicza przygoda, która zdaje się nie mieć końca. Wymagająca, bo trzeba jej poświęcić czas i uwagę, jakiej nie oferujemy większości lektur. Multum odniesień do historii, kultury, religii, obyczajowości osiemnastowiecznej na ziemiach polskich i nie tylko. "Księgi Jakubowe" są efektem fascynacji i chwilami, zda się, swoistej obsesji. Imponującym!

Siedem ksiąg, sześć lat pracy nad nimi, ponad 900 stron i opowieść, która zadaje pytanie nie tyle o to, jak mimo różnorodności kulturowej i religijnej w XVIII wieku charyzmatyczny Jakub Frank zbudował wokół siebie rzesze wiernych zjednanych obietnicami godnego życia w tolerancyjnym świecie, ale o to, w jaki sposób swym stylem życia i przekonaniami udowadniał, że w Polsce, w której - to słowa jednego z bohaterów książki - "wolność i nienawiść religijna są sobie równe", możliwie będzie religijne pojednanie.

Za nim zaś stać miało duchowe odrodzenie, niezwykła przemiana i rosnąca wiara w nowego Mesjasza, która dla jednych stanie się groźnym ekscentryzmem, dla innych zaś - jedyną nadzieją na łez padole, gdzie życie ludzkie usilnie domaga się transcendencji, by uwierzyć, że cierpienia i niesprawiedliwość społeczna są czymś warunkowane i wynikają z jakiegoś nieznanego planu bożego.
Jarosław Czechowicz - "Krytycznym Okiem"

(-)
Materiał nadesłany
18 czerwca 2020
Książki
Księgi Jakubowe
Portrety
Olga Tokarczuk

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia