Premiera monodramu Bernarda Krawczyka

"Śmieszny staruszek" - reż. Ewa Wyskoczyl - Teatr Śląski w Katowicach

"Śmieszny staruszek" Tadeusza Różewicza to druga - po tarnowskim spektaklu "Kajzar. Odyseja 1982" w reżyserii Macieja Podstawnego - z koprodukcji realizowanych w polskich teatrach we współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016.

Monodram w wykonaniu Bernarda Krawczyka w reżyserii Ewy Wyskoczyl będzie miał premierę w piątek, 18 września w Teatrze Śląskim w Katowicach. Bernard Krawczyk, nestor śląskiej sceny, nieustannie podejmuje nowe wyzwania artystyczne.

W tej opowieści będą się splatać zawiedzione nadzieje, smutek, ironia i żart. Na granicy snu pewien staruszek inscenizuje własny proces. W błyskotliwym monologu napisanym przez Tadeusza Różewicza w 1964 roku bohater gra, bawi się i plącze w swoich zeznaniach. Nie wiadomo, czy to spowiedź z prawdziwego występku, czy po prostu kaprys wynikający ze starczej samotności.

Przedstawienie powstaje w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016, realizowanego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jego istotą jest pokazanie fenomenu Wrocławia jako miasta, w którym wystawiane były teksty ważnych dla teatru polskich autorów współczesnych - Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza - oraz próba podjęcia i rozwinięcia tej tradycji poprzez inicjowanie twórczości dramaturgicznej. "Śmieszny staruszek" Teatru Śląskiego został wybrany w konkursie do finałowej piątki.

W przygotowaniu kolejne premiery:

1_w Teatrze Ludowym w Krakowie - "Kartoteka / Kartoteka rozrzucona" wg Tadeusza Różewicza [adaptacja i reżyseria: Marcin Kalisz, premiera: 30 października 2015];

2_ w Polskim Teatrze Tańca - Balet Poznański - "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza [reżyseria i choreografia: Ewa Wycichowska, premiera 28-29 listopada 2015];

3_ na Polskiej Scenie Teatru Cieszyńskiego / Teśinske divadlo Ćesky Teśin - "Obora" Helmuta Kajzara [reżyseria: Janusz Klimsza, premiera 23 stycznia 2016].

9 października - w dniu 94 urodzin Tadeusza Różewicza - we Wrocławskim Teatrze Współczesnym nastąpi uroczyste rozdanie nagród uczestnikom konkursu dramaturgicznego, do którego zaprosiliśmy 33 autorów. Większość z nich potwierdziła już swój udział w uroczystości. Konkurs także odbywa się w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016.

(-)
Materiał Teatru
19 września 2015

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia