Premiera monodramu o księżnej Daisy

"Daisy. Błękitna tożsamość" - Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego

Stara księżna jako lustrzane odbicie, młoda - siedząca przed widzami i dialog między dwoma wcieleniami Daisy. Jak potoczy się rozmowa między naiwną jeszcze a mocno doświadczoną przez życie najpiękniejszą kobietą ówczesnej Europy?

W piątek, 11 października o godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie - Zdroju odbędzie się prapremiera monodramu pt. "Daisy. Błękitna tożsamość". Autorami tekstu są Aldona Struzik i Zbigniew Niedźwiecki-Ravicz.

- Pomysł wziął się z inspiracji postacią Daisy, którą poznałam podczas realizacji filmu "Daisy. Wspomnienie minionego świata". Grałam tam opiekunkę księżnej, Dolly - mówi wrocławska aktorka Aldona Struzik, która będzie odtwarzać w monodramie postać Daisy. - Chcę ją pokazać jako człowieka, jej wnętrze, prawdę o niej nieco sentymentalnej, naiwnej i jej uwalnianie się od ograniczeń życiowych, losowych. Pomyślałam, że jeżeli ją uczłowieczę, będzie bliższa widzowi. Chciałam pokazać Daisy w kilku etapach życia, żeby nie była jednowymiarowa -tłumaczy aktorka. - Aldona Struzik ma pomysł na pokazanie Stoktrotki w konwencji dialogu Daisy młodej i Daisy starej. Wypowiedzi wiekowej księżnej w wykonaniu Aldony Struzik zotały utrwalone na filmie. Projekcja będzie integralną częścią przedstawienia. Aldona Struzik w roli młodej księżnej będzie rozmawiać, zadawać pytania sobie samej doświadczonej przez życie.

- Rozpisałam tę rozmowę jak muzykę, na takty. Stara Daisy pojawiająca się w lustrze - projekcja - i ja młoda będziemy rozmawiać. Tamta osadzona w trudnych realiach, ograniczona w wyrażaniu emocji, bo mądrzejsza o doświadczenie. Jej wypowiedzi to retrospekcja. Po stronie Daisy młodej pozostają dylematy, dokonywanie wyborów, co zrobić z przyszłością - relacjonuje Aldona Struzik.

To pierwsza sztuka o księżnej Daisy. Honorowy patronat nad przedstawieniem przyjęli burmistrz Szczawna-Zdroju Tadeusz Wlaźlak, Urząd Marszałkowski i prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

(-)
Tygodnik Wałbrzyski
11 października 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia