Premiera musicalu "Hair"

"Hair" - reż: Wojciech Kościelniak - Gliwicki Teatr Muzyczny

Premierę musicalu "Hair" - legendarnej opowieści o pokoleniu hipisów - pokaże w sobotę Gliwicki Teatr Muzyczny. To trzecia inscenizacja tego widowiska w Polsce.

Reżyserem spektaklu jest Wojciech Kościelniak - twórca pierwszej polskiej wersji musicalu, wystawionej pod koniec lat 90. w gdyńskim Teatrze Muzycznym. W swym dorobku ma on też m.in. tak głośne produkcje, jak wystawiony również w Gdyni "Sen nocy letniej" z muzyką Leszka Możdżera czy "Opera za trzy grosze" Teatru Capitol we Wrocławiu. 

Dwuaktowy musical zostanie zaprezentowany w nowym polskim przekładzie dyrektora literackiego

gliwickiej placówki Jacka Mikołajczyka. W głównej roli Claude\'a występować będą Andrzej Skorupa i Rafał Szatan, znani m.in. obsady w wystawianym w Gliwicach "High School Musical". W postać Bergera wcieli się debiutujący na deskach teatru student krakowskiej szkoły teatralnej Łukasz Szczepanik.

Sheilę zagra pochodząca z Ukrainy Oksana Pryjmak-Malczyńska, a jako Hud wystąpi piosenkarz Nick Sinckler.

Kościelniak kierownictwo muzyczne spektaklu powierzył wrocławskiemu kompozytorowi Piotrowi Dziubkowi. Za oprawę plastyczną musicalu odpowiada Damian Styrna, choreografię przygotowali Beata Owczarek i Janusz Skubaczewski. Aktorzy ubiorą kostiumy zaprojektowanych przez Andę Kobińską. 

Gliwicką inscenizację spektaklu będą mogli zobaczyć widzowie, którzy skończyli 16 lat.

Premiera sceniczna musicalu "Hair" odbyła się na Broadwayu pod koniec lat 60. Bezrobotni aktorzy James Rado i Gerome Ragni stworzyli opowieść o pokoleniu hippisów, dla którego kanwą były wydarzenia towarzyszące ruchom społecznym lat 60. Muzykę do spektaklu napisał Galt MacDermot.

Sztuka opowiada o miłości, przyjaźni, pacyfizmie, równości i decyzjach politycznych, które te ideały niweczą. Spektakl cieszył się dużą popularnością. Był grany w wielu krajach Europy i obu Ameryk. W 1979 r. filmową - równie uznaną - wersję musicalu stworzył czeski reżyser Milosz Forman.

(-)
PAP
21 maja 2010

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia