Premiera musicalu o życiu Jana Pawła II

"Karol" - reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski - Agencja Kreatywna PRC

Premiera musicalu "Karol" o życiu Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II, odbędzie się w sobotę wieczorem w Tauron Arenie Kraków. W roli Jana Pawła II wystąpi Jacek Kawalec. Obok niego zaśpiewają także: Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy.

- To opowieść, która naprawdę wgniata w fotel momentami, trzyma w napięciu, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, do tego wyśpiewywana przez znakomitych wokalistów. Kawał dobrej muzyki, napisanej przez Filipa Siejkę, znakomita choreografia Ani Siwczyk. Oprócz zespołu wybranego w castingach mamy na scenie Edytę Geppert, Anię Wyszkoni, Piotra i Wojciecha Cugowskich - to gwarantuje wysoki poziom - powiedział PAP autor scenariusza Michał Kaczmarczyk.

Jak dodał, - jest to również wielkie wyzwanie inscenizacyjne, ponad 200 artystów na scenie, gigantyczne światła, multimedia, spektakl, który trwa blisko trzy godziny. - W projekt została zaangażowana armia ludzi; także premiera w największej hali widowiskowej w Polsce świadczą o rozmachu przedsięwzięcia - stwierdził Kaczmarczyk.

Autor scenariusza, który jest również kierownikiem artystycznym widowiska, powiedział również, że spektakl powstawał dwa lata - od czasu kiedy usiadł nad czystą kartką papieru i zaczął pisać scenariusz do zakończenia próby generalnej. - To była ciężka, ale niezwykle satysfakcjonująca praca, jestem bardzo zadowolony, mam nadzieję, że publiczność podzieli naszą opinię - powiedział Kaczmarczyk.

Jak podali twórcy na stronie internetowej widowiska www.musical-karol.pl, "Karol" to opowieść o człowieku, który żyjąc w niezwykłych czasach, sam staje się postacią niezwyczajną. To pełna zabawnych anegdot, ciepła, wzruszająca, a momentami dramatyczna opowieść o pogodnym chłopaku z Wadowic, chcącym żyć tak, jak żyją jego rówieśnicy () jednak dziejąca się niemal na wyciągnięcie ręki wielka historia każe mu dokonywać innych wyborów - jak się wkrótce okaże - o fundamentalnym znaczeniu dla losów świata".

Narracja sceniczna została skonstruowana wokół ważnych dla dziejów i współczesności Polski wydarzeń i zjawisk historycznych: odzyskania niepodległości w 1918 r., II wojny światowej, okupacji niemieckiej i sowieckiej, powojennej odbudowy, relacji państwo-kościół w okresie PRL, konklawe w październiku 1978 r., zamachu na Placu Św. Piotra, karnawału "Solidarności", Jesieni Narodów.

"Przedstawiamy Ojca Świętego, który - wierny rodzinnym ideałom i młodzieńczej pasji - skutecznie przełamywał sztywny protokół Stolicy Piotrowej, na nowo prezentując światu nieco zakurzone cnoty chrześcijan - poczucie humoru, szczerość, skromność, serdeczność, otwartość na ludzi" - deklarują twórcy widowiska.

Autorem muzyki i kierownikiem muzycznym jest Filip Siejka, libretto napisał Michał Kaczmarczyk, który sprawuje także kierownictwo artystyczne, reżyserem widowiska jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, a choreografię przygotowała Anna Siwczyk.

Po krakowskiej premierze spektakl prezentowany będzie w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej i innych miastach Polski, planowana jest także trasa zagraniczna.

Anna Pasek
Kurier PAP
25 lutego 2017

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...