Premiera musicalu - w lutym 2020

"Jesus Christ Superstar" - reż. Jakub Wocial - Opera i Filharmonia Podlaska

Pod koniec lutego 2020 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaplanowano premierę musicalu "Jesus Christ Superstar". Obecnie instytucja poszukuje solistów do ról Jezusa i Judasza.


Premierę zaplanowano na 29 lutego przyszłego roku. Spektakl wyreżyseruje Jakub Wocial, będzie on też odpowiedzialny za inscenizację. Choreografię stworzy Santiago Bello, a kierownictwo muzyczne powierzono Janowi Stokłosie.

- "Jesus Christ Superstar", dzieło kompozytora Andrew Lloyda Webbera, to jeden z najbardziej popularnych tytułów światowego teatru muzycznego. Ale też jeden z najlepszych, muzyka oscyluje w nim pomiędzy współczesną powagą a rockiem. Oczywiste kontrowersje wzbudzała tematyka musicalu, opartego na ewangelii - powiedział PAP dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku Damian Tanajewski.

Dodał, że po premierze (w październiku 1971 r. - PAP) spektakl spotkał się z krytyką. - Krytykowany był zarówno za zbyt laicką wersję ewangelii, jak i za propagowanie religii (m.in. w komunistycznych Węgrzech). Ale ta dyskusja przetoczyła się przez świat w latach 70., a dzisiaj "Jesus Christ Superstar" to już światowa klasyka - mówił Tanajewski.

Powiedział, że nie tylko popularność zadecydowała o chęci wystawienia tego musicalu. - Opera i Filharmonia Podlaska zaprezentuje to przedstawienie w okresie świąt wielkanocnych, także dlatego, że inscenizacja warszawskiego Teatru Rampa zawiera silne przesłanie moralne i zachęca widza do refleksji na temat wiary, miłości, istoty dobra i zła, jak również uzdrawiającej mocy zbawienia. Ostateczną ocenę pozostawiamy - jak zawsze - naszej publiczności - podkreślił.

Obecnie trwają przygotowania. Ogłoszony został casting na obsadę ról Jezusa i Judasza. Zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia do 18 września, a przesłuchania odbędą się 23 września.

Soliści do roli Jezusa i Judasza muszą mieć minimum 26 lat.

Do tej pory na scenie białostockiej opery można było oglądać kilka musicali: "Doktora Żywago", "Skrzypka na dachu", "Korczaka" oraz "Upiora w Operze". Wszystkie one cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów.

Sylwia Wieczeryńska
Kurier PAP
8 lipca 2019
Portrety
Jakub Wocial

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia