Premiera na Scenie Debiutów

"Marzenie Nataszy" - reż: W. Urbański - Teatr Powszechny w Warszawie

"Marzenie Nataszy" jest debiutanckim spektaklem Wojciecha Urbańskiego. Tekst jest kompilacją dwóch monodramów Jarosławy Pulimowicz: "Marzenie Nataszy" i "To ja wygrałam". Na przykładzie dwóch dorastających dziewczyn reżyser stara się ukazać problemy, z którymi zmaga się współczesna Rosja. Premiera spektaklu odbędzie się w czwartek, 19 stycznia (czyli już dziś) w Teatrze Powszechnym na Scenie 100

Bohaterkami spektaklu są dwie rosyjskie nastolatki o tym samym imieniu. W ich role wcieliły się Joanna Osyda i Anna Próchniak. Dziewczyny są przedstawicielkami dwóch obliczy Rosji – skrajnie ubogiej i nowobogackiej. Podobnie jak na scenie, tak i w życiu Natasze oddzielone są od siebie przezroczystym murem, który wprowadza dychotomiczny podział ich świata. Niewidzialna bariera pozwala na zachowanie pozornego poczucia bezpieczeństwa, na wyizolowanie się i na prowadzeniu życia według ściślej określonych reguł.

Jedna z bohaterek, zdominowana przez matkę, kolejno odhacza parafki na długiej liście obowiązków i powinności, których głównym celem jest bycie najlepszą. Zdobyte medale w pływaniu, szkoła tańca, najwyższe oceny w szkole, wreszcie udział w nagraniach w studium telewizyjnym, przyczyniają się do tego, że nie wystarcza jej czasu na spotkania z rówieśnikami. „Wałęsanie się” nie należy do aprobowanych zachowań.

Druga Natasza jest z domu dziecka. Jedyną słuszną drogę postępowania wyznacza prawo ulicy, zdominowanej przez narkotyki, przemoc i rzeczywistość, w której „przetrwa najsilniejszy”. Tym co łączy imienniczki jest marzenie o miłości. Przypadek chciał, że Natasze nie tylko mieszkają obok siebie, ale również zakochują się w tym samym chłopaku – Walerym. Jak każda nastolatka chcą, by ktoś powiedział im: „Natasza – jesteś najbardziej zajebistą dziewczyną na ziemi, wyjdź za mnie”. Tego marzenia chwytają się tak mocno, że skłonne są dla niego poświęcić bardzo wiele. Może wszystko? 

Reżyser spektaklu Wojciech Urbański ukończył Wydział Aktorski Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz reżyserię w Sankt Petersburgu na Państwowej Szkole Teatralnej. W czasie studiów dostał się pod opiekę Wieniamina Filsztyńskiego - znawcy metody aktorskiej Konstantego Stanisławskiego. Dzięki doświadczeniu pracy z Filsztyńskim, Urbański chce wiernie odtworzyć realia życia dziewcząt. Pracę nad spektaklem poprzedziła wizyta w Zakładzie Poprawczym w Falenicy oraz w jednym warszawskim liceum artystycznym. Towarzyszyła temu sonda skierowana do młodych dziewcząt, w której odpowiadały na pytanie: Co jest twoim marzeniem? Urbański, biorąc na warsztat tekst Pulimowicz, chciał ukazać skrajne oblicza Rosji i umieścić je w realiach polskich. Jak się okazało, dychotomia ta dotknęła również Polskę.

Przedstawienie otwiera nowy projekt Teatru Powszechnego – Scenę Debiutów. Promuje ona młodych twórców dając im szansę na realizację swojego spektaklu z wykorzystaniem profesjonalnego zaplecza teatru.

Agnieszka Turska
Dziennik Teatralny Warszawa
19 stycznia 2012

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia