Premiera na Scenie Teatralnej Trójki

„Chciałem opisać opadanie liści w Parku Południowym. Tadeusz Różewicz" - reż. Tomasz Man - Teatr Polskiego Radia

Stanisław Brudny i Grzegorz Małecki na scenie, w roli reżysera Tomasz Man, a powodem ich artystycznego spotkania wiersz Tadeusza Różewicza zatytułowany (z małej litery) „wiersz". Co z tego spotkania wynikło?

Słuchacze Programu 3 Polskiego Radia dowiedzą się tego już w najbliższą niedzielę 31 października. Premiera spektaklu „Chciałem opisać opadanie liści w parku południowym. Tadeusz Różewicz" na Scenie Teatralnej Trójki o godz. 20.05.

– Zwyczajną frazą, po dwa słowa w wersie, tworzącą jakby zwrotkę, rozpoczyna się utwór Tadeusza Różewicza, pod tytułem „wiersz" – pisanym w dodatku małą literą: „Chciałem opisać opadanie liści w parku południowym / pięć białych łabędzi stojących na zamglonym lustrze wody...". Reżyser Tomasz Man – przynajmniej w tytule swojego słuchowiska – nie chciał jednak niczego od siebie dodawać. Tym bardziej, że tytuł, który reżyser zacytował, w idealny sposób oddaje stosunek Różewicza do rzeczywistości – wyjaśnia Barbara Marcinik, opiekująca się artystycznie najbliższą premierą Sceny Teatralnej Trójki.

Akcja słuchowiska toczy się w Parku Południowym we Wrocławiu. Bohater – grany przez Grzegorza Małeckiego – spotyka tu... ducha. W tej nieoczywistej roli – jakże przypominającej autora wiersza – wystąpił Stanisław Brudny – znakomity aktor teatralny, filmowy, radiowy i dubbingowy. – Wybitny witkacolog, profesor Janusz Degler wspominał w jednym ze swoich tekstów, że również on przez lata spotykał w tym samym parku autora „wiersza", gdyż Tadeusz Różewicz mieszkał nieopodal i wędrował po parku często, aż do momentu w którym przeprowadził się do domku w innej, odległej części miasta – dodaje Barbara Marcinik.

Dziennikarka Trójki przed premierą spektaklu porozmawia z jego twórcami.

- Scena Teatralna Trójki (2021; premiera): „Chciałem opisać opadanie liści w parku południowym. Tadeusz Różewicz"; Tomasz Man – scenariusz, reżyseria, muzyka; Andrzej Brzoska – reżyseria dźwięku. Występują: Stanisław Brudny i Grzegorz Małecki. W słuchowisku wykorzystano wiersz J.W. Goethego w przekładzie Hugona Zateja.
- Transmisja w Programie 3 Polskiego Radia w niedzielę, 31 października, o godz. 20.05.

Artur Szklarczyk
Teatr Polskiego Radia
30 października 2021
Portrety
Tomasz Man

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia