Premiera najsłynniejszej opery Bizeta

"Carmen" - chor. Robert Balogh- Gliwicki Teatr Muzyczny

Premiera widowiska tanecznego pt. "Carmen" na podstawie opery Georges'a Bizeta pod tym samym tytułem odbędzie się 20 czerwca w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach. Spektakl jest realizowany przez Gliwicki Teatr Muzyczny.

O szczegółach premiery informowano we wtorek podczas zorganizowanej w Gliwicach konferencji prasowej.

- Kilka lat temu odnieśliśmy ogromny sukces w związku z wystawieniem opery Georges'a Bizeta, w której wystąpiła słynna polska mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Budziły się i budzą się w nas ciągle takie sentymenty, żeby do tego wrócić. Dlatego tym razem będzie to widowisko taneczne z elementami baletu, tańca współczesnego, muzyką Georges'a Bizeta, rytmami flamenco. Będzie można także usłyszeć nowe utwory inspirowane operą oraz instrument perkusyjny cajon - powiedział PAP dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego Paweł Gabara.

Scenografia spektaklu - jak poinformował teatr - jest utrzymana w "tonacji krwistej czerwieni oraz mrocznej czerni". - W tym widowisku "grają" Ruiny Teatru Victoria oraz światło. Oprawa wypalonego wnętrza bardzo pasuje do konwencji tego przedstawienia - dodał Gabara.

Twórcą choreografii oraz reżyserem spektaklu jest Robert Balogh.

W widowisku wystąpi cały zespół baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz m.in. tegoroczni absolwenci Szkoły Baletowej w Bytomiu. Na scenie pojawi się w sumie 22 tancerzy i tancerek. - Ruiny Teatru Victoria wypełnią się pełnymi pasji emocjami, które targają głównymi bohaterami tej historii - poinformował teatr.

Ruiny Teatru Victoria znajdują się w ścisłym centrum Gliwic. Obiekt został otwarty pod koniec XIX wieku, a w 1945 roku spaliła go Armia Czerwona. Teatru nigdy nie odbudowano. Od 1996 roku Ruiny wykorzystywane są jako przestrzeń dla przedsięwzięć artystycznych. Gliwicki Teatr Muzyczny administruje tym obiektem od 2005 roku. W 2006 roku wystawiono tu "Carmen" w wykonaniu Walewskiej. Inscenizacja odbyła się w setną rocznicę gliwickiej premiery tej opery.

(-)
(PAP)
12 czerwca 2013

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia