Premiera nowego spektaklu Gosi Mielech

W sobotę, 26 czerwca, w Krakowskim Centrum Choreograficznym – Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Gosi Mielech „Miss Liberty”.

Po świetnie przyjętym przez publiczność „FearLess”, poświęconym strachowi, lękowi i ich przezwyciężaniu, Gosia Mielech znów sięga po temat uniwersalny – tym razem jest to wolność. Idea spektaklu zrodziła się w czasie pandemii, kiedy wiele swobód uległo ograniczeniom, co skłoniło choreografkę do artystycznej eksploracji konceptu wolności.

Miss Liberty przedstawia poetycki proces redefiniowania wolności. Miss Liberty przeistacza się z larwy w kokonie w motyla – ta mistyczna podróż z nieświadomości, stanu zamrożenia, prowadzi ku wolności, kreatywności, boskości. Miss Liberty jest przekaźnikiem szeptów i nadziei wolności.

Wolność to zrozumienie, niebezpieczeństwo, piękno buntu, odpowiedzialność, źródło godności człowieka, istnienie dobra, przeciwieństwo ignorancji.

Podczas spektaklu usłyszymy głosy wolności z przeróżnych zakątków świata, wypowiadające fragmenty "Deklaracji praw człowieka". Mimo upływu lat, Deklaracja (stworzona w 1948), uświęcająca podstawowe prawa i fundamentalne wolności każdego człowieka, jest dziś aktualna bardziej niż kiedykolwiek.

Każdy człowiek rodzi się wolny. Czasem wolności się dobrowolnie pozbywamy, zamykając się w klatce. Z czego zrobiona jest Twoja klatka?

26.06.2021r. (sobota) - 18:00 oraz 20:00 "Miss Liberty"
bilety: 25 zł/35 zł

Premierze towarzyszyć będzie prezentacja spektaklu Gosi Mielech "FearLess", który na scenie KCC – NCK zostanie zaprezentowany 27 czerwca, o godz. 19:00, w ramach Polskiej Sieci Tańca.

Gosia Mielech – tancerka, choreografka, nauczycielka Gaga, pedagożka tańca oraz założycielka projektu artystycznego DanceLab. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, w Poznaniu. W latach 2007 - 2012 była solistką w Polskim Teatrze Tańca. Gosia ukończyła Gaga Teacher's Training Course (2018) pod kierownictwem artystycznym Bosmat Nossan i Saar Harari oraz opieką mentorską Ohada Naharina.

Obecnie jest związana z DanceLab – projektem artystycznym, który założyła w 2012 roku. Przez lata jego istnienia stworzyła choreografie i wyprodukowała spektakle: FearLess, Sababa, NILREB, Anonymous, I'mperfect, które prezentuje zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Jej najnowszy spektakl, FearLess, został zakwalifikowany do Polskiej Sieci Tańca w sezonie 2020/2021. Dotychczas prezentowany był, w: Polsce, Norwegii oraz Indiach.  W 2020 roku otrzymała stypendium twórcze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kreację spektaklu teatru tańca. Premiera spektaklu odbędzie się w latem 2021 roku w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Jest twórczynią spektaklu MOA, który stworzyła w 2021 roku, dla Olsztyńskiego Teatru Tańca. Gosia Mielech została zaproszona przez zespół Emergence w Londynie, aby stworzyć autorski spektakl, jesienią 2021 roku.

Jest laureatką Medalu Młodej Sztuki w kategorii Taniec. Otrzymała nagrodę „Najbardziej abstrakcyjna idea" podczas Festiwalu Licht.blicke. w Norymberdze, gdzie zaprezentowała swoje spektakle. Współpracowała z izraelsko-holenderskim duetem Uri Ivgi & Johan Greben, tańcząc w nowych produkcjach oraz w bieżącym repertuarze Ivgi & Greben. Jako tancerka współpracuje także z reżyserami, m.in: Per - Olaf Sorensen, Agnieszką Glińską, Janem Komasą.

Jest artystycznie zaangażowana w interdyscyplinarne projekty artystyczne – jest wykonawczynią, choreografką, a także sprawuje opiekę artystyczną nad teledyskami oraz sesjami zdjęciowymi (artyści, z którymi współpracowała to Ray Wilson, Apparat oraz dj An on Bast i inni).

Uczy swojego repertuaru realizowanego w ramach DanceLab na licznych festiwalach w Polsce i na świecie.  Jest gościnną nauczycielką, w Scottish Dance Theatre (Dundee), Bangkok City Ballet (Tajlandia), Regionteater Väst (Uddevalla, Szwecja), ilDance (Göteborg, Szwecja), T.H.E Dance Company (Singapur), Lasalle – Collage of the Arts (Singapur), Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych – Wydziale Teatru Tańca w Krakowie, Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu.

Prowadzi warsztaty z Gaga, tańca współczesnego, M.O.V.E., improwizacji w Nowej Zelandii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Brukseli, Polsce, Szkocji, Francji, Austrii, Tajlandii, Indonezji, Singapurze, Indiach, Izraelu, Francji.

Jest twórczynią GoPiYoga – autorskiej formy ruchu przeznaczonej dla tancerzy i nie tylko.

www.gosiamielech.com 

Anna Wróblowska
Materiał Teatru
23 czerwca 2021

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia