Premiera online w katowickim Ateneum

"Wielkie gorące szybkie puff" – reż. Paweł Chomczyk - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum - foto: Tomasz Zakrzewski - mater. prasowe

W grudniu Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprosił widzów przed ekrany monitorów na dwa wydarzenia w ramach swoich działań w sieci pn. „Możliwość Lalki". Obok opisywanej już wcześniej prezentacji pięciu spektakli archiwalnych, przygotowano też zupełnie nowy tytuł, na razie tylko w wersji filmowej.

6 grudnia na internetowym afiszu katowickiej sceny pojawiło się prapremierowe przedstawienie pod intrygującym tytułem WIELKIE GORĄCE SZYBKIE PUFF. Rzecz powstała na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią" z drobną domieszką „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i jeszcze drobniejszą domieszką tekstów Pawła Chomczyka. Autorem adaptacji i reżyserem jest twórca związany na co dzień ze znakomitą białostocką Grupą Coincidentia, Paweł Chomczyk, który do współpracy zaprosił scenografkę Małgorzatę Tarasewicz-Wosik oraz kompozytora Jerzego Bielskiego.

W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazdy... Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość... Dlaczego protony i elektrony szalały na „imprezie narodzinowej wszechświata" i jakie były tego konsekwencje... No i co z tym czwartym wymiarem?!

Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi okazują się w pełnej humoru inscenizacji – zrealizowanej w konwencji teatru w teatrze – fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką.

Jak mówi jeden z bohaterów, kosmiczna rozróba trwa na całego, a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form.

Sceniczną adaptację „Kosmosu" warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Spektakl można oglądać bezpłatnie i bez ograniczeń do 15 czerwca 2021 r. na stronie internetowej Teatru: https://ateneumteatr.pl/wielkie-gorace-szybkie-puff/ oraz YouTube: https://youtu.be/DbabYBDIMDI

Realizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Renata Chudecka

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
WIELKIE GORĄCE SZYBKIE PUFF
na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią"
z drobną domieszką „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza
i jeszcze drobniejszą domieszką tekstów Pawła Chomczyka
adaptacja i reżyseria: Paweł Chomczyk
scenografia: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
muzyka: Jerzy Bielski
prapremiera online: 6 grudnia 2020
obsada
Aktorka Krysia – Krystyna Nowińska
Gaja – Ewa Reymann
Aktor Michał – Michał Skiba
Aktor Bartek – Bartosz Socha
ze specjalnym udziałem autora Bogusia Janiszewskiego
oraz Pawła Chomczyka
głosy dzieci – Tymon Chomczyk, Krystian Chomczyk

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
15 grudnia 2020
Portrety
Paweł Chomczyk

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

„Bolero” Ravela i inne...
Maurice Béjart
Bolero i inne balety Mauricea Bejarta...