Premiera opery Wagnera na Zamku

"Lohengrin" - reż. Dirk Loschner - Opera na Zamku w Szczecinie

Szczecińska Opera na Zamku wystawi operę Ryszarda Wagnera "Lohengrin". Dzieło rzadko gości na polskich scenach operowych. Będzie to jego pierwsze wystawienie w historii Szczecina.

Szczecińska scena wystawi operę wspólnie z niemieckim partnerem - Theater Vorpommern, który ma dwie sceny w Stralsundzie i Greifswaldzie. Niemieccy widzowie zobaczyli już jej inscenizację w 7 grudnia.

Jak przyznał we wtorek na konferencji prasowej reżyser najnowszej produkcji, a także dyrektor niemieckiego teatru Dirk Loeschner, dzieło Wagnera jest obciążone historycznie, a jego wystawienie we współpracy polsko-niemieckiej jest dowodem dojrzałości obu partnerów.

Dodał, że centralną rolę w spektaklu odgrywa naród, a kwestia dyktatury, która pojawia się w libretcie, pokazana jest nie w kontekście konkretnego narodu, ale z perspektywy europejskiej.

- Dlatego w scenografii pojawiają się kostiumy mundurów, które nie odnoszą się do konkretnego państwa, sam bohater tytułowy występuje w kostiumie azjatyckim - zaznaczył scenograf Christopher Melching.

Twórcy spektaklu zdecydowali, by pierwotnie osadzoną w średniowieczu historię przenieść w lata 30. XX wieku. Libretto opery opowiada historię, gdy w ciężkich czasach politycznej niepewności i uciśnienia czekano na wybawcę. Pojawia się Lohengrin, obiecując rozwiązać problemy. Żąda jednak bezwarunkowego zaufania.

Lohengrin uznawany jest za jedną z popularniejszych oper Wagnera. Słynny jest marsz weselny z tego dzieła, który jest wykonywany niemal na każdym ślubie w Ameryce Północnej.

Szczecińska premiera wpisuje się w Rok Wagnerowski, obchodzony w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora. Jak podkreślił dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, będzie ona wydarzeniem międzynarodowym. Na premierowe przedstawienie wybierają się do stolicy Pomorza Zachodniego krytycy nie tylko z Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Wiednia.

Wiedeńska opera zaplanowała premierę "Lohengrina" na kwiecień przyszłego roku. Wystawienie opery Wagnera we współpracy dwóch teatrów, polskiego i niemieckiego, to efekt podpisanego wcześniej porozumienia. - Myślimy już o planach na następny sezon - podkreśla Jekiel. - Chcemy wspólnie wystawić dzieło, które będzie się odnosić zarówno do historii Polski, jak i Niemiec - wyjaśnił.

(-)
(PAP)
14 grudnia 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...