Premiera proekologiczna w Teatrze Kameralnym

„Śmieci" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie

„Myśleć globalnie i działać lokalnie". W nawiązaniu do tego hasła Teatr Kameralny w Szczecinie postanowił wystawić sztukę „Śmieci" autorstwa Patrycji Fessard mówiącą o ekologii oraz zmianach klimatycznych ziemi będących konsekwencją wszechobecnego konsumeryzmu i marnotrawstwa.

Czy w końcu zaczniemy myśleć o przyszłych pokoleniach? Czy jesteśmy świadomi zagrożenia? A gdyby dzięki ekologii młodzi ludzie znajdowali pracę, a starsi nie umieraliby w bezużytecznej samotności?

Spektakl opowiada o młodej poetce poszukującej na wysypisku miejskim swoich wierszy, która spotyka emerytkę Panią Anielę Boską, zrecyklingowaną zbieraczkę ekoodpadów. Pani Aniela nie ma rodziny i odnajduje sens życia jako wolontariuszka na wysypisku śmieci pomagając młodemu, bezrobotnemu inżynierowi Panu Ziutkowi w dokonaniu rewolucji ekologicznej. Poetka zaprzyjaźnia się z panią Anielą i odkrywa świat pełen bogactwa tylko z pozoru spoza społecznego nawiasu. Wśród śmieci odnajduje nie tylko swe wiersze, ale także utraconą miłość.
  
Reżyserem spektaklu „Śmieci", nazwanej również przypowiastką ekologiczną jest dyrektor artystyczny Teatru Kameralnego  i aktor Teatru Polskiego w Szczecinie: Michał Janicki. Reżyser zaprosił do współpracy wielopokoleniową i międzynarodową ekipę multimedialną.

Magda Mickowska
Dziennik Teatralny Szczecin
25 października 2013
Portrety
Michał Janicki

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia