Premiera Sartre’a w Kontrapuncie

"Przy drzwiach zamkniętych" - reż: Zbigniew Bogdański - Teatr Kontrapunkt

Po pięciu latach od premiery na deski Teatru Kontrapunkt powraca spektakl "Przy drzwiach zamkniętych" na podstawie dramatu Jean Paul Sartre\'a. Premiera odświeżonej wersji przedstawienia już w sobotę i niedzielę (3-4 marca g. 19) w Natolińskim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.

Piekielny trójkąt: mężczyzna i dwie kobiety. Każde z nich ma na sumieniu potworny grzech, który ukrywa. Żadne z nich nie potrafi wyzwolić się z dręczącej przeszłości. Wszyscy zostali zamknięci w jednym pokoju. Usiłując ukryć prawdę o sobie, każdy  próbuje zniszczyć iluzję, jaką tworzy dwoje pozostałych. Wspólna obecność staje się z czasem udręką. Cudze spojrzenie, które uniemożliwia kłamstwo, to najgorszy rodzaj kary za popełnione zbrodnie. Kim staje się dla nas drugi człowiek: wybawieniem czy przekleństwem?

 „Nie ma Boga i nie ma Diabła; nie ma żadnych metafizycznych sankcji; każdy jest w ostatecznej instancji sam dla siebie własnym sędzią, każdy swoje życie musi przegrać, bo musi umrzeć. Ale dopóki żyje, może i musi wybierać. Jest przed samym sobą odpowiedzialny za wszelkie wybory, jakich dokonał i jakich nie dokonał. Za to, kim mógł być, kim się stał - pisał o tej sztuce będącej wykładnią sartrowskiego egzystencjalizmu jej tłumacz i wybitny krytyk Jan Kott.  Idąc za tą myślą aktorzy Teatru Kontrapunkt pod reżyserskim okiem Zbigniewa Bogdańskiego przygotowali przejmujący, pełen napięcia spektakl o konieczności podejmowania życiowych wyborów i ponoszenia ich wszelkich konsekwencji. A wszystko to w intrygującej, oszczędnej scenografii przy muzyce zespołu Massive Attack.

3-4 marca 2012 g. 19
Natoliński Ośrodek Kultury, ul. Na Uboczu 3, Warszawa
Wstęp wolny
www.teatrkontrapunkt.prv.pl

(-)
Materiały Teatru
23 lutego 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia