Premiera spektaklu Agaty Dudy-Gracz

Nieobecny Odys na scenie Teatru Śląskiego.

Już w piątek „nieobecny" Odys podejmie próbę dopłynięcia do domu. W Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Agaty Dudy-Gracz pod tytułem „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana".

Będzie to pierwsza w historii premiera tej reżyserki na Górnym Śląsku.

- Mit o Odysie jest dla mnie tylko pretekstem do opowiedzenia o domu. A gdzie o nim opowiadać, jak nie właśnie w domu? - przyznaje Agata Duda-Gracz.

Dlatego reżyserka wróciła na Śląsk, a dokładniej nawet do rodzinnego miasta Katowice, aby właśnie tu stworzyć tę teatralną historię.

Pod hasłem „dom" ukrywa takie tematy jak dzieciństwo, dorastanie, relacja z bliskimi i trud rozpoznawania prawdy, jaki towarzyszy człowiekowi przez całe życie.

W przedstawieniu historię ojca opowiada syn, dlatego aktor Bartłomiej Błaszczyński określa swoją postać, czyli Odysa, jako kogoś nieobecnego.

W spektaklu syn Telemach siada przy łóżku ojca i czerpie z jego doświadczenia, ale dalej ze swojej perspektywy opowiada historię pierworodnego. Czy wszystko stanie się dla niego jasne? Czy wybaczy to, co ma do wybaczenia? Czy uchroni się przed podobnymi życiowymi klęskami?

I w końcu - co najważniejsze - czy odnajdzie drogę do ukochanego domu i czy dotrze do niego, niosąc na barkach ojca?

Odpowiedź na te pytania poznamy 29 kwietnia. Pokaz przedpremierowy - 28 kwietnia, kolejne spektakle - 30 kwietnia oraz 1, 3 i 4 maja.

Maria Sławińska
Gazeta Wyborcza Katowice
28 kwietnia 2022
Portrety
Agata Duda-Gracz

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia