Premiera spektaklu muzyczno-baletowego!

Opera Krakowska zaprasza na premierę spektaklu muzyczno-baletowego „Carmina Burana” Carla Orffa, która odbędzie się 27 kwietnia 2018 (Duża Scena).

Przedstawienie przygotowują: Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Emil Wesołowski (inscenizacja, choreografia), Bożena Pędziwiatr (scenografia i kostiumy), Dariusz Pawelec (reżyseria światła i projekcje), Jacek Mentel (przygotowanie chóru), Beata i Marek Kluzowie (przygotowanie chóru dziecięcego).

Kolejne spektakle zostaną zaprezentowane 28 i 29 kwietnia oraz w ramach 22. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej - 6 i 7 lipca 2018.

„Carmina Burana" oparte są na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r.
w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów
i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata.

W spektaklu Balet Opery Krakowskiej zatańczy do choreografii przygotowanej przez Emila Wesołowskiego – wybitnego choreografa, tancerza, pedagoga i reżysera. „Starałem się być wierny partyturze i tekstom poszczególnych pieśni, nie będąc jednocześnie zbyt dosłownym"
– powiedział Emil Wesołowski. „Oczywiście realizuję główne tematy dzieła zgodnie
z założeniami kompozytora (...)" – dodaje artysta. Podczas przedstawień usłyszymy: solistów
- Katarzynę Oleś-Blacha, Ewelinę Szybilską, Mariusza Godlewskiego, Stanisława Kuflyuka, Krzysztofa Kura i Adama Sobierajskiego, Orkiestrę i Chór oraz Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, kierownika muzycznego Opery Krakowskiej.

Zespół Opery Krakowskiej wystawił „Carmina Burana" Carla Orffa na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w 2013 roku podczas Letniego Festiwalu. Premierowe spektakle odbyły się w dniach 28-30 czerwca. Przedstawienia zostały zaprezentowane
w wawelskiej scenerii również w 2015 roku (21-23 czerwca) oraz kilka dni później na Rynku
w Jaśle (26 czerwca), wpisując się w program 19. edycji Festiwalu.

(-)
Materiał Teatru
26 kwietnia 2018
Portrety
Tomasz Tokarczyk

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...