Premiera u Horzycy

"Dziwka z Ohio " - reż. Bartosz Zaczykiewicz - Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Teatr im. Horzycy zaprasza na premierę spektaklu "Dziwka z Ohio" Hanocha Levina w reż. Bartosza Zaczykiewicza, która odbędzie się 26 września na Scenie na Zapleczu.

Żebrak Hojbitter w dniu swoich siedemdziesiątych urodzin postanawia sobie sprawić prezent w postaci ulicznej prostytutki Bronacacki. Hojbitter nie śmierdzi groszem, więc musi się targować. Kiedy po długich negocjacjach transakcja wreszcie dochodzi do skutku, męskość staruszka odmawia posłuszeństwa. Rozgoryczonego, ogołoconego z pieniędzy ojca odnajduje jego syn Hojmar, też żebrak. Syn dziedziczy opłacony wcześniej "prezent" ojca, ale znacznie bardziej interesuje go raczej wyobrażony majątek protoplasty. Spotkanie uruchamia lawinę wzajemnych oskarżeń, kłamstw i wrogości, spod której wyłaniają się ukryte uczucia i rzeczywiste tęsknoty trójki bohaterów.

Przewrotny dramat Levina nawiązuje po trosze do stylistyki Felliniego. Początkowo używa pozornie grubej kreski, szafuje manifestacyjną wulgarnością, jarmarcznymi chwytami. Ale tak naprawdę więcej w nim z ducha "Czekając na Godota" czy "Końcówki" Samuela Becketta. To bardzo uniwersalna, egzystencjalna opowieść o samotności, o braku miłości, o przemijaniu. O wiecznym marzeniu, karmieniu się ułudami, o wiecznym czekaniu na wielką chwilę spełnienia. Tymczasem życie upływa i nic nie nadchodzi. Tytułowe marzenie starego żebraka o luksusowym domu publicznym, gdzieś w niewyobrażalnie dalekim Ohio, autor traktuje jako metaforę ludzkiego losu, naznaczonego jak grzechem pierworodnym nieustającą tęsknotą za nieosiągalnym.

(-)
Materiał Teatru
18 września 2015

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia