Premiera u Jaracza

"Na wsi" - reż. Julia Wernio - Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

W sobotni wieczór, o godz. 19, na scenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie premiera spektaklu Martina Crimpa "Na wsi" w reżyserii Julii Wernio.

Wątek kryminalny i rozmowy o tym, co najważniejsze w życiu trafi zarówno do młodzieży, jak i dojrzałych widzów - zapewnia Andrzej Fabisiak, zastępca dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Sztuka opowiada o Richardzie i Corinne, małżeństwie z długim stażem, które porzuca londyńską metropolię, by zamieszkać się na wsi. Pewnego dnia sielankę zakłóca ta trzecia.

Bohaterowie prowadzą ze sobą dialog pełen niedomówień i pytań - opowiada Julia Wernio, reżyserka spektaklu. - Jakby byli nieustająco niepewni znaczenia słów, myśli, tego co słyszą, widzą i czują. Ten dramat, według reżyserki to opowieść o próbie bycia jeszcze szczęśliwszym w życiu. W rolę Corinne wcieli się Marzena Bergmann, Richarda zagra Artur Steranko, a tą trzecią, Rebeccą, zostanie Agnieszka Giza, która w teatrze pojawi się gościnnie. - Agnieszka jest absolwentką naszego studium aktorskiego zaledwie sprzed dwóch lat - mówi Janusz Kijowski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Już w czasie studiów sprawdziła się na dużej scenie grając m.in. epizod w "Mistrzu i Małgorzacie". Dobrze ją zapamiętaliśmy, a jak sobie poradzi, zobaczymy na premierze. Debiutanka, Agnieszka Giza przyznaje, że miała ogromne obawy przed pracą z ludźmi, od których jeszcze niedawno uczyła się aktorskiego fachu. - Dalej będę podpatrywała grę moich kolegów - mówi. - Ale teraz, kiedy występuję z nimi na jednej scenie czuję się już bardziej jak ich partnerka, a nie młodsza koleżanka. Artur Steranko wcieli się w mężczyznę, o którego względy walczyć będą atrakcyjne kobiety. Aktor wyznaje, że to dla niego niełatwe zadanie. - Dwie kobiety w jednym domu to nigdy nie jest prosta sytuacja - śmieje się. - Mojemu bohaterowi należy współczuć. Sytuacja jest bardzo skomplikowana emocjonalnie. Widz nigdy nie wie, co tak naprawdę czują nasi bohaterowie.

edy
Gazeta Olsztyńska online
18 listopada 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia