Premiera u studentów

"B-Idol" - reż: Jerzy Satanowski - Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Studium Teatralne im Sewruka zaprasza na premierę spektaklu B-IDOL w reż. Jerzego Satanowskiego, która odbędzie się 14 kwietnia 2012 o godz. 18.00 na Scenie w CEiIK-u w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

"B-idol" to spektakl dyplomowy studentów III roku Studium im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, przygotowywany pod kierunkiem wybitnego kompozytora Jerzego Satanowskiego. W zamyśle twórców przedstawienie ma być pastiszem popularnych programów telewizyjnych, które stwarzają, formatują i multiplikują nowe gwiazdy w fabryczce polskiego "szołbiznesu", wg schematu: piosenka - ocena, piosenka - jurorski "bon mocik" i dalej: następny, następna.

Oś dramaturgiczną "B-idola" wyznacza zderzenie dwóch światów: świata jurorów i świata uczestników programu - niedoświadczonych, często naiwnych ludzi, zżeranych przez stres i dyktat jak najlepszej prezentacji, połączony z wiarą w czystość zasad "na rynku talentów". Ciało jurorskie stanowi negatyw tych oczekiwań - jest groteskowe, ogarnięte egocentryzmem, żeby nie powiedzieć narcyzmem, wciąż tylko siebie stawia w centrum wydarzeń, traktując wykonawców instrumentalnie i mocno kapryśnie.

Spektakl Czupkiewicz Kassjanowicz i Satanowskiego jest podróżą do wnętrza własnego "ja", które ulegając wstępnej indoktrynacji, mirażom wielkości, omamom pustej sławy, zdobywa się na odważną i niewzruszoną świadomość, że aby istnieć jako artysta, jako twórca prawdziwy, należy zawsze, w każdych okolicznościach pozostawać sobą. To podstawowy warunek autentycznej sztuki. "Jestem na tak", "jestem na nie", "nominacje", "etapy" "kwalifikacje" są wyłącznie zwodniczymi zaklęciami, którym ulegają "pięciominutowe gwiazdki".

obsada: Alicja Drzewiecka, Joanna Ginda, Angelika Kujawiak, Sylwia Sławińska, Piotr Boratyński, Dominik Jakubczak, Piotr Stawski, Marcin Tomaszewski

(-)
Materiał nadesłany
5 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia