Premiera w Białymstoku

"Traviata" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Jedna z najsłynniejszych oper świata "Traviata" Giuseppe Verdiego jest piątą premierą w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, która odbyła się w piątek wieczorem. Opera kosztowała ok. 2 mln zł.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Giuseppe Verdiego i 160. rocznica wystawienia "Traviaty". Te rocznice to był dobry powód, żeby pokazać tę operę powiedział reżyser i dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski "Chcemy pokazać nowoczesne przedstawienie zrealizowane wiernie w stosunku do muzyki i libretta" - dodał.

"Traviata" powstała z inspiracji "Damą kameliową" Aleksandra Dumasa. Zgodnie z librettem, akcja rozgrywa się w Paryżu, gdzie wiedzie swoje "lekkie" życie piękna kurtyzana Violetta, zakochana w młodym arystokracie Alfredzie. Temu "hańbiącemu" związkowi sprzeciwia się ojciec Alfreda. Violetta nie chce porzucić kochanka, ale dowiadując się o swojej śmiertelnej chorobie, poświęca swą miłość.

Jak zauważył scenograf Paweł Dobrzycki, taka tradycja wystawienia opery Verdiego "już się zużyła". Dodał, że w operze chodzi "o dramat człowieka, który ze względów takich czy innych konwenansów nie może spełnić swojej miłości".

Akcja białostockiej odsłony opery przenosi się z XIX-wiecznego Paryża w czas "nieustającego karnawału". Część akcji dzieje się w basenie, na scenie pojawiają się kilkumetrowe ruchome lalki, a w scenach zbiorowych występuje ponad 130 osób, które - jak zauważył Dobrzycki - są częścią scenografii.

Nie słychać też brzmienia tuby, jak to było w poprzednich realizacjach opery - mówi Skolmowski -lecz blaszany instrument cimbasso, tak jak chciał Verdi.

"Traviata" została sfinansowana z budżetu Białegostoku w wysokości 2 mln zł. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Opery i Filharmonii Podlaskiej Dorota Sawicka, miasto podpisało z operą umowę właśnie na realizację "Traviaty", która ma poszerzać ofertę kulturalną i promować Białystok.

Nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej został otwarty we wrześniu ubiegłego roku. Jest to jedna z największych w ostatnich latach w Polsce inwestycji kulturalnych. Budowa była współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł. Na inaugurację przygotowano operę "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki i spektakl muzyczny "Korczak". Natomiast w maju tego roku odbyła się premiera opery kameralnej "Pimpinone" oraz musicalu "Upiór w Operze".

(-)
(PAP)
23 grudnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia